Popis lijekova koji sadrže tvari zabranjene Popisom
Lijekovi u RH koji sadrže tvari zabranjene Popisom
U tablici su abecednim redom navedeni lijekovi iz baze lijekova Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) koji sadrže neku od tvari zabranjenih Popisom zabranjenih sredstava za 2024. (Popis).
Uz naziv lijeka navedena je tvar zabranjena Popisom i točka Popisa po kojoj je ta tvar zabranjena. U slučaju potrebe navedena je i napomena uz pojedini lijek i/ili uz zabranjenu tvar. Naziv lijeka naveden u tablici omogućava korisniku identifikaciju lijeka i pretraživanje u bazi HALMED-a. Zbog jednostavnosti, iz punog (zaštićenog) naziva lijeka izuzeti su podaci o jačini doze ili farmaceutskog oblika, ukoliko to nije neophodno. Više o pojedinom lijeku i njegovom statusu možete saznati putem ove tražilice HALMED-a.
Ovu tablicu usklađujemo jedanput mjesečno na temelju podataka iz baze lijekova HALMED-a.
Podaci navedeni u tablici namijenjeni su sportašima, zdravstvenim radnicima i svim drugim osobama povezanim sa sportom. Za sva pitanja vezana uz podatke u tablici, molimo Vas da kontaktirate Službu za antidoping HZJZ prije primjene lijeka. U slučaju bilo kakve neusklađenosti, mjerodavan je Popis zabranjenih sredstava WADA-e na engleskom jeziku kojeg možete pogledati ovdje.
OVAJ POPIS AŽURIRAN JE 16.09.2024. Popis se odnosi na lijekove iz baze HALMED-a do 31.08.2024.
Tablicu u pdf formatu možete skinuti OVDJE.
Popis lijekova koji sadrže tvari zabranjene Popisom
** – zabranjen ako mu je koncentracija u urinu veća od 150 mikrograma po mililitru
*** – samo peroralni oblici (tablete; sirup)
**** – samo peroralna i rektalna primjena (kapsule, pjena za rektum)
***** – zabranjena je primjena kod muškog spola
****** – zabranjen ako mu je koncentracija u urinu veća od 10 mikrograma po mililitru
Dodatna napomena: Sukladno članku 113. Zakona o lijekovima (Narodne novine, br. 76/13.) u Republici Hrvatskoj može biti u prometu samo onaj lijek koji ima odobrenje za stavljanje u promet koje je dala Agencija za lijekove i medicinske proizvode ili Europska komisija te lijek koji ima odobrenje za paralelni uvoz ili odobrenje za paralelni promet. Iznimno od ove odredbe, serija lijeka može biti u prometu najdulje 18 mjeseci nakon isteka ili ukidanja odobrenja za stavljanje u promet, ako joj prije ne istekne rok valjanosti.