U organizaciji UEFA-e, dana 17. listopada 2022. održao se 2. HatTrick antidopinški edukacijski webinar kojeg je online pratilo preko 100 sudionika, među njima i predstavnici Službe za antidoping HZJZ-a i Hrvatskog nogometnog saveza.
Na početku je iskazano zadovoljstvo uspjehom provedbe projekta HatTrick za antidopinšku edukaciju kroz koji je ukupno educirano oko 45 tisuća nogometaša i njihova pratećeg osoblja. Obveza nacionalnih saveza bila je i ostaje pripremiti Edukacijski plan u suradnji s nacionalnom antidopinškom organizacijom, navesti edukacijske skupine, osigurati da svi igrači koji se nalaze u edukacijskom pool-u dobiju odgovarajuću edukaciju, kao i dokumentirati sve provedene edukacijske aktivnosti.
Minimalni standardi koje UEFA predlaže je da svi igrači moraju biti educirani prije nastupa na natjecanjima pod okriljem UEFA-e, edukaciju moraju proći najmanje jednom svake dvije godine, edukacijske aktivnosti moraju provoditi stručne osobe te sve edukacijske aktivnosti moraju biti dokumentirane te kasnije analizirane.
Marc Vouillamoz, voditelj antidopinške i medicinske službe u UEFA-i, naglasio je da je antidopinška edukacija ključna ne samo kako bi se izbjegla nenamjerna kršenja antidopinških pravila nego da igrači zaslužuju da njihov prvi kontakt s antidopingom bude kroz edukaciju a ne kroz dopinško testiranje. Također, naglasio je važnost međusobne suradnje i koordinacije, posebno sa nacionalnim antidopinškim organizacijama (NADO).
Pored igrača, prioritetne ciljne skupine za edukaciju su treneri i liječnici. Voditelj antidopinške i medicinske službe u UEFA-i predlaže da nacionalni savezi koriste svoje liječnike u edukaciji igrača, da iskoriste njihovo znanje i iskustvo u edukaciji drugih liječnika te da liječnici reprezentacije prođu FDEP (Football Doctor Education Programme) tečajeve koji obuhvaćaju praktične radionice i programe e-učenja.
Kao primjeri dobre prakse, održane su tri prezentacije predstavnika Kazahstanskog, Francuskog i Bugarskog nogometnog saveza s temom provedbe antidopinške edukacije u tim nogometnim savezima.
Na kraju, kao zajednički cilj istaknuta je potreba da se zaštiti nogomet kao sport, da se igračima i njihovom pratećem osoblju osiguraju informativni materijali, smjernice i podrška kako bi mogli donositi pravilne odluke vezane uz doping, da se zaštite igrači od slučajnih kršenja antidopinških pravila te kao što je već prije spomenuto ‘osigurati da igrači prije nego budu testirani prođu antidopinšku edukaciju’. (hzjz)