Testosteron poboljšava sportsku izvedbu kod žena, ali ga je teško otkriti u analizama na prisutnost dopinga.
U tijeku je rasprava hoće li se ženama s testosteronom (T) unutar muškog raspona dopustiti natjecanje u ženskoj kategoriji u sportu. U muškaraca, T ima ergogeni učinak, ali učinak T u mladih žena nije prethodno istražen. Pretpostavlja se da bi povećane razine T poboljšale fizičku – sportsku izvedbu žena. Svjetska antidopinška agencija (WADA) klasificirala je T kao dopinško sredstvo. Međutim, čini se da postojeće metode “analize dopinga” nisu dostatne za otkrivanje egzogene uporabe T u žena. Osim toga, menstrualni ciklus i korištenje hormonske kontracepcije mogu otežati tumačenje rezultata dopinškog testa. Sukladno tome, postotak pozitivnih dopinških testova veći je kod muškaraca nego kod žena. Cilj znanstvenika je bio proučiti učinak T na sportsku izvedbu žena, kao i endokrini utjecaj na steroidni profil relevantan za antidopinško testiranje u žena.
METODE: Studije u ovom radu temeljile su se na dva dvostruko slijepa randomizirana, placebom kontrolirana ispitivanja mladih zdravih žena – 10 tjedana 10 mg T-kreme dnevno ili na placebo kako bi proučavali učinke umjereno povećane koncentracije T na fizičku izvedbu, sastav tijela, psihološku dobrobit i samopouzdanje te profil steroida u urinu i krvi. Fizička izvedba mjerena je testovima izvedbe na Švedskoj školi sporta i zdravstvenih znanosti. Sastav tijela mjeren je DEXA-om. Dobrobit i samopouzdanje mjereni su upitnicima. Također je proučavan učinak kombiniranih oralnih kontraceptiva (COC) i faza menstrualnog ciklusa i genetskih čimbenika na steroidni profil koristeći uzorke seruma i urina iz ispitivanja u kojem je 348 žena randomizirano na tri mjeseca uzimanja COC-a ili placeba. Provedena je genotipizacija, imunotestovi, LC-MS/MS i GC-MS/MS.
GLAVNI REZULTATI I ZAKLJUČCI: Nalazi podupiru uzročni učinak T na fizičku izvedbu mjereno povećanjem vremena trčanja do iscrpljenosti od 8,5% kod mladih zdravih žena. T također potiče povećanje nemasne mase i može utjecati na psihičku dobrobit i samopouzdanje. Rezultati su od značaja za razumijevanje spolnih razlika u sportskom učinku, kao i za regulaciju hiperandrogenizma u ženskom sportu. Pokazalo se i to da COC ima veliki utjecaj na urinarne steroidne biomarkere uključene u antidopinške analize. COC je potisnuo serumske steroide i metabolite faze II dok je omjer T i androstenediona (A4) ostao stabilan. Štoviše, rezultati potvrđuju da je T/A4 ostao stabilan tijekom cijelog menstrualnog ciklusa. Primjena T-a povećala je omjer T/A4 u serumu 3,5 puta u usporedbi s placebom. Zaključak je da su analize urina koje se danas koriste nedostatne za otkrivanje T-dopinga kod žena. Umjesto toga predloženo je testiranje seruma, uključujući omjer T/A4. (V.B)
Izvor: I. Angelica Lindén Hirschberg, Jona Elings Knutsson, Torbjörn Helge, Manne Godhe, Maria Ekblom, Stephane Bermon, Björn Ekblom – British Journal of Sports Medicine
Foto: privatna arhiva