Trojica indijskih sportaša bila su pozitivna na zabranjene tvari te su shodno tome i sankcionirani. Otkriveno je to na lipanjskom popisu pod najnovijim sankcijama za doping (prisutnost zabranjene tvari u organizmu sportaša) i ostale dopinške prekršaje koje je objavila sportska globalna jedinica za nadzor atletskog integriteta (AIU). Prema web stranici AIU-a, popis svih osoba koje služe razdoblje suspenzije u atletici objavljen je na web stranici AIU-a. Naznake pokazuju da je testove – jedan tijekom natjecanja i dva izvan natjecanja – provela Nacionalna antidopinška agencija. Međutim, na web stranici NADA-e nema ni riječi o tim prijestupima.
Ono što se čini šokantnijim je koktel droga koje koriste ovi mladi sportaši. Adesh Yadav, koji je predstavljao Maharashtru i osvojio zlato na 5000 m na juniorskom nacionalnom atletskom mitingu U23 u New Delhiju, bio je pozitivan na eritropoetin (EPO) i darbepoetin (dEPO). Njegov uzorak, prema AIU-u, uzet je na dan (27.09.2021.) kada je osvojio zlato na 5000 m.
Ashoku Ahuji, bivšem direktoru Odjela za sportske znanosti u NIS Patiala, to nije previše šokantno. “EPO i dEPO su lijekovi koji se često koriste, posebno u sportovima izdržljivosti, a ti lijekovi su lako dostupni kao injekcije”, rekao je Ahuja, koji je također stručnjak na tom području. Lijekovi potiču stvaranje crvenih krvnih stanica koje pomažu u prijenosu kisika do mišića.
Ono što se čini još zanimljivijim su profili drugo dvoje sportaša. Nisu previše poznati i obojica su bili pozitivni na koktel zabranjenih tvari tijekom testiranja izvan natjecanja. Prema AIU-u, Shrikant Malik, trkač na četvrt milje bio je pozitivan na koktel lijekova — metandienon, trenbolon, norandrosteron i 19-noretioholanolon. Od kolovoza prošle godine suspendiran je na četiri godine.
Anish Khan, bacač kladiva, bio je pozitivan na ostarin (enobosarm), stanozolol i metandienon.Od studenog prošle godine dobio je četverogodišnju zabranu.
Ahuja je rekao da takav koktel zabranjenih tvari u posljednje vrijeme koriste mnogi sportaši. “Takve steroide ranije su koristili dizači utega i bodybuilderi, a sada se čini da to postaje uobičajeno među sve većim brojem sportaša”, rekao je Ahuja. (V.B)