Kazna za doping mijenjanje je službenog imena pod kojim država nastupa, ali izuzev toga, malo stvari je drukčije u sveukupnom olimpijskom iskustvu.
Za državu kojoj je službeno zabranjeno sudjelovati na Igrama, Rusija je ovo ljeto u Tokiju prilično prisutna.
Uzmimo za primjer ceremoniju otvaranja. Značajna ruska delegacija marširala je u povorci nacija – odmah iza San Marina i neposredno ispred Sierra Leonea – pod zastavom R.O.C. -a, što je akronimom za Ruski olimpijski odbor. Službena je to oznaka pod kojom se ovdje natječe više od 330 ruskih sportaša, a što je dio disciplinarne metode koju zahtijevaju kazne izrečene nakon nedavnih dopinških skandala u zemlji.
U danima od ponosnog marširanja na olimpijski stadion u središnjem Tokiju, ruski sportaši u ruskim nacionalnim bojama natjecali su se u desecima sportova, od streljaštva do ronjenja, mačevanja do gimnastike, tenisa do taekwondoa. U nedjelju je Rusija čak osvojila svoje prvo zlato. Dvadeset četiri sata kasnije, uzela je još dva.
,,Zapravo”, priznao je ovaj tjedan jedan ruski novinar, ,,nemamo osjećaj da smo suspendirani.”
Kazne su ipak stvarne i imaju korijene u jednom od najgorih dopinških skandala u povijesti sporta: dugogodišnjoj kampanji zamjene prljavih uzoraka za čiste, a zatim prikrivanju. Skandal je to koji je na kraju dotaknuo desetke sportova i uključivao više od 1000 sportaša, desetke trenera i sportskih dužnosnika, čak i pripadnika državnih službi sigurnosti zemlje.
U početku s kaznom suspenzije iz globalnog sporta na četiri godine, Rusija je godinama radila na tome da poništi ili, u najmanju ruku, smanji svoju kaznu. U prosincu je odnijela barem djelomičnu pobjedu kada se Sportski arbitražni sud uglavnom priklonio žalbi Rusije, prvo smanjivši za dvije godine zabranu koju je izrekla Svjetska antidopinška agencija, a zatim učinivši ruski put do Olimpijskih igara daleko lakšim nego što je dopinško tijelo zahtijevalo.
Rezultat toga su ruski sportaši koji su u Tokio putovali u većem broju nego na Igre u Rio de Janeiru 2016. godine, kao i dojam da su kazne za različite zemlje otvorene za tumačenje. To bi moglo biti zato što je Međunarodni olimpijski odbor, koji je često izbjegavao izravno sankcionirati Rusiju, naložio pojedinim sportskim savezima da protumače svoje smjernice o sankcijama na dvije stranice, koje uključuju edikt koji glasi: „Na svi javnim prikazima sudionika trebal biti istaknut akronim “ROC”, a ne puni naziv “Ruski olimpijski odbor.”
To su pravilo u javnim izjavama gotovo odmah i opetovano prekršili organizatori događaja, uključujući MOO. Na ceremoniji otvaranja, na primjer, rusko se ime pročitalo na engleskom, japanskom i francuskom jeziku dok su deseci članova njezinog tima ulazili na stadion.
Dan kasnije, prvog dana natjecanja u judu, Irina Dolgova iz Rusije proglašena je članicom R.O.C.-a kada je izašla na svoj meč u kategoriji do 48 kilograma. Nekoliko sati kasnije njezini sunarodnjaci u muškoj odbojkaškoj reprezentaciji, odjeveni u crvene uniforme, predstavljeni su kao Ruski olimpijski odbor.
Za nekolicinu prisutnih promatrača i novinara bilo je malo znakova da momčad predstavlja sankcioniranu naciju. Novinar iz Kenije izrazio je zbunjenost oko akronima, pitajući naglas zašto je upravo najavljeni ruski tim dobio oznaku R.O.C. na semaforu.
Tako su stvari išle na većini mjesta: R.O.C. na oznakama i prikazima, ali Rusija ili Ruski olimpijski odbor u službenim najavama. Zbunjenost oko toga kako nazvati tim povremeno je zbunjivala i sportske dužnosnike: Europska gimnastička federacija, na primjer, izbrisala je u nedjelju tweet koji je u sastavljanju rezultata kvalifikacija za žene označio tim kao Rusiju. (V.B)
Foto: The New York Times