Svjetska antidopinška agencija (WADA) objavila je rezultate studije o prodaji zabranjenih tvari na dark webu.
Godinu dana trajao je istraživački projekt pod vodstvom neovisnog WADA-inog Odjela za obavještavanje i istrage (I&I) o opsegu i prirodi trgovine tvarima za poboljšanje učinka na dark webu (dark web je dio interneta koji se sastoji od web stranica koje postoje samo na kriptiranoj mreži). Istraživanjem je zaključeno da je to marginalna aktivnost na webu i da je vrlo mala vjerojatnost da će to biti značajan izvor tvari za vrhunske sportaše i trenere.
Studiju, koja je objavljena prije 10-ak dana, vodila je Jedinica za povjerljive informacije WADA-inog Odjela za obavještavanje i istrage u suradnji s Odjelom WADA-e za znanost i profesorom Davidom Décary-Hétu sa sveučilišta Montreal u Quebecu, Kanada. Projekt je pokrenut kako bi se dobila slika opsega trgovine tvarima za poboljšanje učinka na dark webu te kako bi se procijenila vrsta i kvaliteta tvari s kojima se tamo trguje.
Gunter Younger, direktor Odjela za obavještavanje i istrage rekao je kako je ova studija bila značajna u razumijevanju dark weba kao potencijalnog tržišta zabranjenih tvari. Iako ovaj web pruža anonimnost, navodi, kako je kupnja lijekova za poboljšanje učinka i tu puna rizika. Osim mogućih prijevara i nepouzdanih isporuka, u velikoj većini slučajeva ono što se kupuje nije ono što se i dobije, ponekad nije čak ni tvar koja je naručena a to kupac ni sam ne može znati ako ne testira takav proizvod.
Također je naveo da je ovaj projekt bio još jedan sjajan primjer suradnje u borbi protiv dopinga. Primijenjen je multidisciplinarni pristup kombinirajući obavještajne podatke iz otvorenih izvora sa znanstvenom analizom i aktivnim prikupljanjem obavještajnih podataka, pri čemu je svaka od ovih tehnika mogla istražiti različite aspekte dark web okruženja.
Glavni zaključci ove studije otkrivaju sljedeće:
• Vrlo malu vjerojatnost da bi vrhunski sportaši koristili ovaj web kao izvor za kupnju tvari za poboljšanje učinka, dok je više privlačan za niže rangirane sportaše, poput amatera.
• Trgovina tvarima za poboljšanje učinka čini se kao sporedna aktivnost, kako u apsolutnim brojkama tako i u odnosu na cjelokupnu podzemnu ekonomiju dark weba. Kupnja ovih tvari predstavlja samo manji dio svih oglasa na dark webu.
• Trgovina tvarima za poboljšanje učinka na dark webu favorizira kupnju manjih količina radije nego kupnju na veliko.
• Ne postoji organizirana zajednica korisnika koji razmjenjuju informacije – surface web (dio interneta koji svakodnevno koristima) ostaje puno aktivnije mjesto za kupnju i prodaju tvari za poboljšanje učinka.
• Podaci laboratorijskih ispitivanja pokazuju da su proizvodi često pogrešno označeni ili sadrže velika odstupanja u pogledu njihove koncentracije. U 83% analiza provedenih za ovu studiju, proizvod i/ili koncentracija nisu bili u skladu s oglašavanjem.
• Iako znatno manjeg opsega od surface weba, trgovina tvarima za poboljšanje učinka na dark webu izgleda kao da radi bez nadzora. Dark web kao prednost pruža korisnicima anonimnost, što u kombinaciji sa slabim propisima i nedostatkom zakonske provedbe omogućuje dobavljačima slobodu da rade bez rizika kažnjavanja.
U sklopu ovog projekta, Jedinica za povjerljive informacije WADA-inog Odjela za obavještavanje i istrage, pripremila je pakete povjerljivih informacija, koji su distribuirani odgovarajućim tijelima za provedbu zakona i dionicima u antidopingu na pregled i daljnju istragu.
Pored toga, studija daje sljedeće preporuke i predlaže sljedeće korake:
• Ciljano povezivanje s dobavljačima tvari za poboljšanje učinka – trebalo bi se odvijati s ciljem stvaranja čvršćih veza s akterima dark weba u svrhu prikupljanja obavještajnih podataka.
• Postoji potreba da se slična studija provede i na surface webu, koja bi onda mogla donijeti i predložiti sveobuhvatne mjere usmjerena na oba tržišta.
• U svrhu jačanja metoda otkrivanja, dodatne informacije treba prikupiti od online korisnika izravnim pristupom putem javnih foruma kako bi se identificirale nove tvari i tehnike izbjegavanja.
• Ovaj multidisciplinarni pristup, nakon učinkovite primjene u ovom projektu, preporuča se ponoviti kad god je to moguće. (hzjz)