Lijekovi ili tretmani dobiveni iz samog tijela ili iz drugih živih organizama nazivaju se biološkim lijekovima. Primjena bioloških lijekova u regenerativnoj medicini postaje sve popularnija. Dok je Svjetska antidopinška agencija (WADA) zabranila korištenje stanica, bilo normalnih ili genetski modificiranih, za poboljšanje performansa, mnogi sportaši imaju pitanja o statusu raznih bioloških tretmana koji ne sadrže stanice. Na primjer, često je upitna upotreba izvanstaničnih vezikula, kao što su egzosomi matičnih stanica. Kao takvi, u nastavku su odgovori na neka često postavljana pitanja o terapijama koje uključuju izvanstanične vezikule.
Što su biološki lijekovi? Postoje mnoge klinike koje nude sve vrste terapija na bazi stanica ili krvi za liječenje medicinskih stanja, uključujući ozljede mišića, tetiva i ligamenata. Najčešći tip terapije koji se reklamira je uzimanje krvi od pacijenta iz koje potom izoliraju komponentu krvi za ponovno ubrizgavanje u tjelesni sustav, često na mjestu ozljede. Primjeri uključuju plazmu bogatu trombocitima (PRP), koja koncentrira plazmu i trombocite, terapije matičnim stanicama koje izoliraju matične stanice iz krvi ili terapiju egzosomima, koja izolira egzosome matičnih stanica (vrsta izvanstaničnih vezikula) i ponovno ih ubrizgava natrag u pacijenta. Osim ovih, postoje i druge vrste postupaka.
Što su izvanstanične vezikule? Izvanstanične vezikule otpuštaju se iz svih stanica u tijelu i smatra se da su važan dio stanične komunikacije i održavanja. Postoje mnoge vrste izvanstaničnih vezikula ovisno o njihovoj veličini i vrsti stanice iz koje potječu. Primjeri uključuju egzosome, mikrovezikule i apoptotička tijela. Jedna vrsta izvanstaničnih vezikula koje se koriste u terapiji je egzosom matičnih stanica, ali izvanstanične vezikule su sastavni dio stanične biologije i otpuštaju ih sve vrste stanica, a ne samo matične stanice. Nedavno su izvanstanične vezikule, kao što su egzosomi matičnih stanica, istražene i reklamirane kao oblik personalizirane medicine. Jedan od uobičajenih postupaka je da se krv uzme iz pacijentovog tijela, zatim se izvanstanične vezikule na neki način izoliraju uklanjanjem svih stanica (tj. uklanjaju se crvene i bijele krvne stanice i sve druge cirkulirajuće stanice), a zatim se vezikule ponovno ubrizgavaju natrag u pacijenta. Kao i kod svih bioloških lijekova, antidopinški status povezan je sa stvarnim sadržajem proizvoda i jesu li u pripremi proizvoda dodane zabranjene tvari.
Je li WADA zabranila izvanstanične vezikule (kao što su egzosomi)? U većini slučajeva egzosomi nisu zabranjeni. Međutim, postoje okolnosti u kojima bi uporaba takvih terapija mogla predstavljati kršenje antidopinških pravila. Na primjer, zabranjeno je: 1. Ako pripravak egzosoma sadrži crvena krvna zrnca (čak i slučajno, kada primjerice preostane nekoliko crvenih krvnih zrnaca nakon što se većina njih filtrira) i tada se daje intravenski. 2. Ako se postupkom prikupljaju egzosomi, a zatim dodaju faktori rasta, hormoni ili bilo koja zabranjena tvar u pripravak, koji se ponovno ubrizgava natrag u pacijenta. Ako postupak ima potencijal za poboljšanje učinkovitosti, također bi se mogao zabraniti. Sportaši koji se odluče na terapiju egzosomima trebali bi pitati svog liječnika hoće li se u pripravak egzosoma dodati neki faktori rasta ili hormoni. Ako je tako, sportaš bi trebao znati za svaku tvar koja će biti dodana kako bi provjerio antidopinški status prije primjene tretmana. Ako je tvar zabranjena, sportaši mogu podnijeti zahtjev za terapijskim izuzećem (TUE).
Postoje li zdravstveni rizici povezani s izvanstaničnim vezikulama? FDA je izdala upozorenje nakon ozbiljnih nuspojava pacijenata koji su primali egzosome [vrsta izvanstaničnih vezikula] na klinici u Nebraski. Sigurnosno upozorenje FDA-e pojašnjava sljedeće: “Egzosomi koji se koriste za liječenje bolesti i stanja kod ljudi regulirani su kao lijekovi i biološki proizvodi prema Zakonu o javnom zdravstvu i Federalnom zakonu o prehrambenim lijekovima i kozmetici te podliježu zahtjevima za reviziju i odobrenje prije stavljanja na tržište. Klinike mogu tvrditi da ti proizvodi ne potpadaju pod regulatorne odredbe za lijekove i biološke proizvode – to je jednostavno neistina. Trenutačno ne postoje egzosomski proizvodi odobreni od strane FDA.” FDA dalje pojašnjava da bi svatko tko razmatra regenerativnu medicinu, uključujući matične stanice, proizvode egzosoma ili bilo što izvedeno iz masnog tkiva (stromalne vaskularne frakcije), pupkovine, Whartonove mliječi ili amnionske tekućine, trebao biti svjestan da ništa od toga nije odobreno za liječenje tendonitisa, teniskog lakta ili bolova u leđima, kuku ili koljenu. Egzosomi i drugi proizvodi regenerativne medicine reklamiraju se i za mnoga druga stanja, ali nisu odobreni za takvu upotrebu. (V.B)
Izvor: USADA