Slučajevi zlostavljanja i nasilja u elitnim sportovima u Njemačkoj izašli su na vidjelo u listopadu 2020. Vlada daje prioritet zaštiti njemačkih sportaša. Kako?
Njemački sportaši prisiljeni su natjecati se i trenirati unatoč boli i ozljedama. Do sada organizirani sport nije imao vanjski neovisni institut koji bi nadzirao ili intervenirao u slučaju zlostavljanja mladih njemačkih sportaša. Bilo fizičko, psihičko ili seksualno, specijalizirano tijelo važno je u pružanju pomoći uz visoku stručnost i brzu intervenciju. Tijelo je to koje može razumjeti, nadzirati i intervenirati kada je to potrebno. Do otkrića je došlo nakon što su o zlostavljanju progovorile američke gimnastičarke. Šest mladih žena, uključujući i svjetsku prvakinju, iznijelo je optužbe protiv trenera iz saveznog centra u Chemnitzu. Vanjska istraga otkrila je 17 događaja psihološkog nasilja. Gimnastičari prolaze kroz sramoćenje tijela (pogrdni izrazi na račun tjelesnog izgleda) i verbalne uvrede te im se ubrizgavaju snažni lijekovi protiv bolova bez recepta. Osim toga, prisiljeni su natjecati se i trenirati unatoč boli i ozljedama. Mlade djevojke također su se žalile da moraju ignorirati ozljede kralježnice. Štoviše, ovaj je tretman raširen u nekoliko sportova. “Za nekoliko boksačkih trenera u Baden-Württembergu se kaže da su seksualno zlostavljali mlade sportašice. Kad se žale udruzi, prijeti im se ”, izvijestio je Spiegel. Prema istraživanju Athleten Deutschland (AD), 22 posto sportaša izjavilo je da je doživjelo teško psihičko nasilje. Nadalje, 20 posto sportaša (15 posto žena i 21 posto muškaraca) tvrdilo je da su doživjeli teško fizičko nasilje. AD je tijelo za prava sportaša i zagovara osnivanje Centra sigurnih sportova.
Što druge zemlje čine kako bi riješile problem? U SAD -u je Centar za siguran sport počeo s radom 2017. Podržan je zakonodavstvom i može odgovoriti na sve oblike optužbi, bilo da se radi o fizičkom, psihičkom ili seksualnom zlostavljanju. Slično, Human Rights Watch u Japanu pozvao je na stvaranje takvog centra prije Igara u Tokiju. Otkriveno je nekoliko slučajeva zlostavljanja i nasilja u britanskoj gimnastici. Sally Munday, direktorica britanskog sporta, bila je otvorena za osnivanje neovisnog centra. Slična je situacija u švicarskoj natjecateljskoj gimnastici izbila u javnost. Vlasti su tražile stvaranje nacionalnog centra za prijavu zlostavljanja u sportu. U Australiji se Sportski integritet Australije (SIA) bavi namještanjem utakmica, dopingom/antidopingom i sigurnim sportom. Kanada ima UCCMS ili Univerzalni kodeks ponašanja za sprječavanje i rješavanje zlostavljanja u sportu. Iako AD zahtijeva Nezavisni centar za sigurne sportove, to im nije jedini cilj. “Okončati šutnju, otkriti nepravdu, navesti posljedice kod sportaša, prepoznati strukture koje su poticale seksualno zlostavljanje i sprječavati izlaganje, prepoznati nepravdu, zaštititi djecu i mlade ”, kazali su. (V.B)
Foto: Spiegl