Desetljećima je Španjolska kritizirana zbog svojih polovičnih napora u borbi protiv dopinga. Olimpijske igre u Parizu otkrile su razmjere neuspjeha.
Ako je bilo zemalja koje su imale koristi od ceremonije otvaranja Olimpijskih igara u Parizu u francuskom stilu, Španjolska je svakako bila jedna od njih. Dok su se timovi čamcem vozili rijekom Seinom, bili su neobično daleko od dosega televizijskih kamera. Malo tko je u gužvi mogao vidjeti tko je sve u čamcu.
Da se događaj održao u uobičajenom okruženju, s ulaskom na stadion, Španjolska bi riskirala da joj novinari postave pitanja: Hoće li španjolski šef misije na proteklih devet Olimpijskih igara – Cayetano Cornet, bivši nacionalni reprezentativac trkač koji obara rekorde – hodati bez srama među španjolskom delegacijom u olimpijsku arenu? Njegova uloga u Parizu bila je osjetljivo pitanje otkako je Odjel za doping ARD nedavno emitirao tajne snimke razgovora između novinara i najozloglašenijeg španjolskog liječnika za doping – dr. Eufemiana Fuentesa, čovjeka koji je pomogao bivšoj njemačkoj zvijezdi Tour de Francea Janu Ullrichu da se podvrgne zabranjenoj transfuziji krvi, rekao je u kameru da je on Cornetu pružio sve što je moglo pomoći u jamčenju sportske slave – “hGH, testosteron, anabolički steroidi”. Cornet je ipak odlučio otputovati u Pariz, očito neimpresioniran otkrićima, ali teško da je itko mogao biti siguran da je to bio on na palubi na ceremoniji otvaranja. Odluka Španjolske da otputuje s Cornetom u Pariz, u ulozi višeg vodstva, prikladno karakterizira odnos zemlje s antidopingom u posljednjim desetljećima.
Primjer za to je uloga dr. Fuentesa u španjolskom sportu, koji je u dokumentarcu “Tajna dopinga: Prljave igre” tvrdio da je medicinski pripremao španjolske sportaše, u ime države, za Olimpijske igre u Barceloni 1992. godine. Ipak, svi postupci protiv njega uvijek su završavali bez osuđujuće presude. Identitet njegovih najpoznatijih klijenata i dalje ostaje tajna.(V.B)
Foto: privatna arhiva