Norah Jeruto se izvukla – odbačena je optužba i ukinuta privremena suspenzija što joj otvara/daje mogućnost natjecanja na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. Jedinica za atletski integritet (AIU), koja je podnijela tužbu, izjavljuje da će “preispitati odluku prije nego što odluči hoće li se žaliti” Sportskom arbitražnom sudu (CAS). Nikakva zabranjena tvar nije pronađena u njezinu uzorku. Umjesto toga, sporno je postalo to jesu li uzorci krvi iz 2020. i 2021. “dovoljno neobični” da se računaju kao dokaz dopinga. Argument AIU-ovih stručnjaka smatra da je Jeruto “vadila” vlastitu krv u svrhu primjene autologne transfuzije krvi. Riječ je o vrlo staroj metodi transfuzije krvi koja može biti autologna i homologna i nekada je to bila vrlo proširena praksa u svijetu sporta – posebice među onima kojima je za izvedbu potrebna povećana izdržljivost i snaga.
Jeruto tvrdi da pati od bolnih čireva u probavnom sustavu koji se pogoršavaju kada je pod stresom i zbog kojih je više puta bila hospitalizirana. Stručnjak koji je svjedočio u Jerutino ime rekao je da bi unutarnje krvarenje proizašlo iz tih čireva moglo objasniti zašto neki od njezinih uzoraka pokazuju da je izgubila krv, a uz to i nema dokaza da je primila transfuziju.
Uzorci s kraja 2020. (koji su bili atipični) mogli bi se objasniti time što je Jeruto oboljela od COVID-a-19, a ne, kako tvrdi AIU, korištenjem EPO-a – izjavila je njezina obrana. Tribunal tvrdi da bi ju bilo nepravedno zbog toga osuditi.
Biološka putovnica sportaša, koja se oslanja na krvne podatke tijekom vremena kako bi označila sumnjive uzorke, bila je ključni alat. “Možda je čak i u takvim (ABP) slučajevima malo njih tako složenih ili uključuju spor oko znanstvenih dokaza između uglednih stručnjaka kao što je to učinio ovaj slučaj”, zaključio je sud.
Jeruto je osvojila zlatnu medalju na Afričkom prvenstvu u utrci s preprekama 2016. i naslov Dijamantne lige 2021., oboje (3000 m steeplechase) dok je predstavljala Keniju.ABPProšle je godine “potpisala vjernost” Kazahstanu, nakon što je propustila Olimpijske igre u Tokiju jer je bila primorana čekati da ta promjena stupi na snagu. Već joj je pošlo “za rukom” osvojiti prvu svjetsku zlatnu medalju za srednjoazijsku naciju i to u rekordnom vremenu prvenstva. (V.B)
Foto: Wikipedia