Korištenje dodataka prehrani široko je rasprostranjeno među sportašima, ali mnogi pritom nisu svjesni potencijalnog nenamjernog dopinga, posebice uzimajući u obzir da suplementi često mogu biti kontaminirani zabranjenim tvarima. Najčešći razlog velike popularnosti dodataka prehrani kod sportaša su poboljšanje zdravlja ili sportske izvedbe. Međutim, mnogi sportaši se po ovom pitanju oslanjaju na nepouzdane izvore informacija te im često nedostaje znanja o regulativi vezanoj uz dodatke prehrani.
Svjetska antidopinška agencija (WADA) stalno naglašava kako su sportaši sami odgovorni za sve što unesu u svoj organizam; zbog tog principa stroge odgovornosti, čak i kod nenamjernog dopinga neizbježan je nepovoljan analitički nalaz. Glavni uzroci nenamjernog dopinga su nemar/nepažnja te zloupotreba dodataka prehrani. Primjeri dodataka prehrani su vitamini, minerali, probiotici, proteini, biljni pripravci, a mnogi od njih jamče učinke poput gubitka na težini, povećanja energije, ubrzanog oporavaka nakon napora, poboljšanja fizičkih i kognitivnih sposobnosti. Ovdje je važno naglasiti da su mnoge od ovih tvrdnji nedokazane te da nema definiranih standarda za kvalitetu dokaza potrebnih za podupiranje ovakvih tvrdnji: tako, primjerice, mogu postojati studije koje će imati brojne nedostatke u ustroju i provedbi, a koje će se svejedno prikazati kao adekvatne od strane proizvođača dodatka prehrani. Iz tog razloga ne začuđuje kako će poizvođači dodataka prehrani upravo najmanje rigorozne studije prezentirati u prilog svojih proizvoda. Za razliku od toga, lijekovi su podložni strogoj farmaceutskoj regulativi uslijed premarketinške autorizacije i nadzora konačnih proizvoda. Države reguliraju dodatke prehrani na nacionalnoj razini, a te regulacije variraju od zemlje do zemlje.
Dok sportaši smatraju da ako se neki dodatak prehrani nađe na tržištu, on mora biti siguran; u stvarnosti zapravo ovi proizvodi spadaju u kategoriju hrane pa proizvođači nisu obvezani prije promidžbe proizvoda pokazati da su njihovi proizvodi sigurni i učinkoviti, niti obvezni testirati svoje proizvode na tvari zabranjene WADA-inim Popisom zabranjenih sredstava. Meta-analiza koja je ispitivala prevalenciju kontaminacije dodataka prehrani pokazala je da je gotovo 28 % ispitanih dodataka predstavljalo potencijalni rizik od nenamjernog dopinga, a 875 od 3132 ispitana dodatka sadržavalo je tvari koje nisu bile navedene na deklaraciji. Važno je da sportaši razumiju rizik konzumacije dodataka prehrani, pošto zabranjene tvari i u tragovima mogu dovesti do pada na dopinškom testiranju, čak i ako se iste nalaze u količinama premalima da izazovu fiziološke učinke.
Zanimljivo je da korištenje dodataka prehrani značajno korelira i s namjernim dopingom u sportu: studije su pokazale da korisnici suplemenata imaju pozitivniji stav prema dopingu. Također, korištenje dodataka može se na neki način smatrati korakom bliže doping-orjentiranom ponašanju jer suplemente sportaši u početku mogu smatrati sredstvom za dobivanje blage prednosti nad suparnicima, dok kasnije mogu imati tendenciju prelaska na ozbiljnije tvari ili droge. (M.S)