Zašto su dodatci prehrani općenito rizični? Za razliku od farmaceutskih proizvoda, FDA ne analizira sigurnost, djelotvornost ili točnost oznaka dodataka prije nego što se prodaju potrošačima. Proizvođači mogu pogrešno identificirati zabranjene tvari na naljepnicama ili mogu u potpunosti izostaviti zabranjene tvari s deklaracije. U nekim slučajevima, dodaci prehrani s ilegalnim ili opasnim sastojcima godinama su ostajali na policama unatoč upozorenjima FDA i naporima povlačenja takvih proizvoda s tržišta. Još 2004. godine, jedna studija pronašla je zabranjene tvari u dodatku ‘riblje ulje’. Niti jedna organizacija, uključujući USADA-u, ne može jamčiti sigurnost bilo kojeg dodatka prehrani. Posljedično, sportaši uvijek preuzimaju određeni rizik od pozitivnog testa na zabranjene tvari kada koriste dodatke prehrani…
Kako ovaj problem riješiti
Istraživanje iz 2020. pokazalo je da mnogi mladi sportaši na tjednoj bazi ne unose dovoljno omega-3 masnih kiselina svojom prehranom, stoga je važno obratiti pažnju na unos i povećati izbor hrane bogate omega-3 dodajući više ribe, orašastih plodova, sjemenki i ostale hrane koja je obogaćena omega-3 masnim kiselinama.
Znamo da je redovito jedenje ribe izvrstan način da se opskrbite proteinima, kao i zdravim omega-3 masnim kiselinama, vrstom polinezasićenih masnih kiselina često poznatom kao ‘dobre masnoće’. Opet, treba li sportaš u svoju prehranu dodati i dodatak prehrani u vidu ribljeg ulja? Mnogi sportaši se pitaju uzimaju li prave hranjive tvari u pravim količinama kako bi izdržali intenzivan trening i tjelesni stres nakon takvog treninga. Dok će neki sportaši možda trebati nadopuniti unos prehrane zbog dijagnosticiranog nedostatka ili zdravstvenog stanja, mnogi sportaši mogu na pravi način zadovoljiti sve potrebe svog tijela birajući ‘pravu’ hranu. Prije nego što uzmete prvu bocu ribljeg ulja s police u trgovini, pročitajte sve što piše na deklaraciji kako biste bili sigurni da u potpunosti razumijete dodatak ribljeg ulja. Zapamtite da svaki dodatak treba biti testiran kako bi se smanjio rizik od pozitivnog dopinškog testa i/ili negativnih učinaka na zdravlje.
Koje su zdravstvene prednosti ribljeg ulja? Omega-3 masne kiseline uključuju alfa-linolensku kiselinu (ALA), eikozapentaensku kiselinu (EPA) i dokozaheksaensku kiselinu (DHA). DHA i EPA se nalaze u ribljem ulju, a sve tri se smatraju bitnima.
Nalazi pokazuju da omega-3 masne kiseline mogu pomoći: u snižavanju krvnog tlaka, u smanjenju triglicerida, usporavanju razvoja plaka u krvnim žilama, smanjuju mogućnost abnormalnog srčanog ritma, smanjuju vjerojatnost srčanog i moždanog udara, smanjuju upalu i mogućnost iznenadne srčane smrti kod osoba sa srčanim bolestima te potencijalno mogu smanjiti bol u mišićima nakon vježbanja.
Međutim, važno je napomenuti da se ovi nalazi odnose na omega-3 masne kiseline u cjelini, a ne posebno na dodatke „ribljeg ulja“. Studija iz 2018. pokazala je da dodaci ribljeg ulja ne poboljšavaju pamćenje kod djece, kao što se ranije mislilo, dok je studija iz 2016. otkrila da dodaci ribljeg ulja mogu potaknuti rast mišića.
Je li bolje riblje ulje uzimati iz kupljenog dodatka prehrani? Sa stajališta prehrane, važno je razumjeti da dodatak ribljeg ulja nikada neće biti tako učinkovit kao jednostavno jedenje ribe bogate omega-3 masnim kiselinama. To je zato što masne kiseline u mnogim dodacima ribljeg ulja oksidiraju, značajno smanjujući njihovu nutritivnu vrijednost. Ali i zato što riba ne sadrži samo omega-3 masne kiseline. Oslanjanje na cjelovitu hranu poput lososa umjesto na tablete znači da dobivate širi raspon potrebnih hranjivih tvari i zdravije se hranite. Uzmite u obzir nutritivnu vrijednost koju može pružiti porcija lososa: osim što ima više omega-3 od mnogih vodećih dodataka prehrani, prepuna je i proteina. Također sadrži 18 od 20 aminokiselina — uključujući sve esencijalne aminokiseline koje su vašem tijelu potrebne. Sadrži i vitamine B12 i B6, zajedno sa selenom i kalijem. Većina sportskih dijetetičara na prvo mjesto stavlja zdrav pristup prehrani. Ako sportaši odluče koristiti dodatke prehrani, unatoč rizicima, tad bi trebali koristiti samo one koji su certificirani od strane treće strane koja testira prisutnost tvari zabranjenih u sportu. (V.B)