Međunarodna agencija za testiranje (ITA), koja vodi neovisni antidopinški program u ime Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO), započela je program ponovne analize uzoraka prikupljenih tijekom Olimpijskih igara Rio 2016.
Dugoročno skladištenje i ponovna analiza uzoraka prikupljenih tijekom dopinških kontrola dio je opsežnog antidopinškog programa koji ITA samostalno provodi u ime MOO-a od 2018. Programi ponovnih analiza pružaju dodatnu razinu odvraćanja od dopinga te širi raspon otkrivanja mogućih kršenja pravila izvan početne analize nakon prikupljanja uzorka. To omogućuje daljnje testiranje na temelju novih informacija, na primjer kroz istraživanja ili kada znanstvena otkrića omoguće bolje metode otkrivanja. Prema Svjetskom antidopinškom kodeksu uzorci se mogu pohraniti do 10 godina nakon uzetog uzorka (produženo s 8 godina nakon Rija 2016.) i njegove analize te zadržati isti pravni učinak u slučaju ponovne analize, istrage i kaznenog progona. Program ponovne analize u Riju 2016. omogućen je odlukom MOO-a da pohrani sve uzorke prikupljene tijekom Igara od Atene 2004. godine.
ITA je pokrenula program ponovne analize uzoraka prikupljenih tijekom Olimpijskih igara u Riju 2016. Kako bi se osigurala učinkovitost i djelotvornost programa, uzorci se odabiru nakon sveobuhvatne procjene rizika koja uzima u obzir niz čimbenika, uključujući fiziologiju sporta, čimbenike pojedinačnog sportaša, razine rizika u zemlji iz koje dolazi sportaš i sve dostupne informacije iz obavještajnih službi i istraga. ITA-in program ponovne analize za Rio 2016 organiziran je u dvije faze. Prva faza usredotočena je na uzorke sportaša koji se još uvijek aktivno natječu te njihovo ponovljeno testiranje treba biti završeno prije Olimpijskih igara u Parizu 2024. Radit će se s uzorcima sportaša koji će nastupati u Parizu. Druga faza odvijat će se 2025. i treba biti okončana prije zastare u srpnju 2026.
Uspostavljena je posebna stručna skupina ITA-e koja se sastoji od laboratorijskih i sportskih stručnjaka iz nacionalnih antidopinških organizacija i međunarodnih saveza kako bi pomogla u definiranju strategije za ponovnu analizu za Rio 2016. Budući da je razvoj analitičkih metoda složen, a kako bi odabrala najnaprednije i najučinkovitije vrste analiza, stručna skupina je pregledala trenutne analitičke mogućnosti i usporedila ih s izvornom situacijom analize 2016. Ovaj proces je proveden u punoj suradnji s antidopinškim laboratorijima u Riju i Lausanni, a potonji je odgovoran za ponovnu analizu uzoraka. “ITA objedinjuje sve raspoložive inicijative za očuvanje integriteta Olimpijskih igara”, kaže generalni direktor ITA-e Benjamin Cohen. “Pokretanje ponovne analize uzoraka prikupljenih tijekom Olimpijskih igara u Riju 2016. s fokusom na sportaše koji će vjerojatno sudjelovati na Igrama u Parizu sljedećeg ljeta, pomoći će u promicanju povjerenja i vjerodostojnosti.”
ITA je već zaključila program retesterinja vezano uz Olimpijske igre u Londonu 2012., koji je MOO pokrenuo prije Igara u Riju. Kao rezultat ovog programa sankcionirana su 73 kršenja antidopinških pravila (ADRVs) što je dovelo do povlačenja 31 i preraspodjele 46 olimpijskih medalja u četiri sporta. Većina ovih pozitivnih rezultata ponovne analize proizašla je iz metode otkrivanja anaboličkih steroida koja je uvedena nakon Igara 2012. (V.B)
Foto: privatna arhiva