U međunarodnim natjecanjima razne zemlje se sportski sučeljavaju, zbog čega se svako varanje tretira s nevjerojatnom ozbiljnošću. Novinari oblikuju uvjerenja o “dopingu” svojim riječima i tehnikama uokvirivanja, često pojačavajući tropove o tome zašto i kako se sportaši dopingiraju. Upotreba zabranjenih lijekova za poboljšanje izvedbe ili PED-ova od strane sportaša nije ništa novo.
U antičkim olimpijskim igrama sportaši su se “dopingirali” gljivama, alkoholom te bikovom krvlju i testisima. Do 19. stoljeća konkurenti su prešli na druge tvari, poput kofeina, nitroglicerina i opijuma. Kada je danski biciklist Knud Enemark Jensen umro tijekom Ljetnih olimpijskih igara 1960. nakon što je navodno koristio Roniacol, lijek koji se koristi za poboljšanje cirkulacije, “more” olimpijaca javno se oglasilo priznajući da je upotreba PED-a uobičajena u brojnim sportovima. Međunarodni olimpijski odbor uveo je dopinško testiranje na Zimskim olimpijskim igrama 1968., a Svjetska antidopinška agencija osnovana je 1999. nakon biciklističkog skandala u aferi Festina kako bi preuzela svjetski nadzor upotrebe dopinga u sportu.
Danas se sportaši u različitim sportovima, od bejzbola do atletike, nastavljaju dopingirati, a antidopinški napori nastavljaju ih pokušavati uhvatiti i zaustaviti. Kad ti pokušaji uspiju, slijede skandali, privlačeći medijsku pozornost i pokrivenost. Kako se točno pokrivaju ti skandali razlikuje se od zemlje do zemlje. Te razlike imaju potencijalne posljedice na način na koji navijači i kreatori sportske politike razmišljaju o dopingu, kao i na to kako se njime pozabaviti.
Dva sveobuhvatna okvira koja se često ispituju u istraživanju novinarstva su epizodni i tematski. Epizodni okviri prikazuju epizode ili, kako to kaže istraživač Shanto Iyengar, “probleme u smislu pojedinačnih slučajeva ili specifičnih događaja”. Oni su često samo osobni narativi pojedinca. Problem se tumači kao da pripada toj osobi.
Kada su izvještavali o ruskim sportašima ili timovima, novinari su problem postavili više tematski, predstavljajući doping kao kolektivni problem, često s prozivkom vladajućih u državi. (V.B)
Foto: WANG ZHAO/AFP via Getty Images