Borba protiv dopinga na Olimpijskim igrama nije ograničena na dane natjecanja u Parizu; započela je mnogo mjeseci ranije. Više od tisuću ljudi testirat će oko 4000 sportaša tijekom natjecanja u opsežnoj operaciji koju će provesti Međunarodna agencija za testiranje (ITA), a nadgledat će Svjetska antidopinška agencija (WADA). Osnovana 2018. i djelomično financirana od strane Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO), ITA planira, organizira i upravlja rezultatima antidopinških testova tijekom Igara. Sudjelovala je u Tokiju 2021. i Zimskim olimpijskim igrama 2022. u Pekingu u Kini, a za isto je zadužena već od 18. srpnja kada se je otvorilo Olimpijsko selo. Od sredine travnja, ITA je već sudjelovala u nekim testiranjima te je bila u kontaktu s međunarodnim savezima i nacionalnim antidopinškim agencijama kako bi odredila one sportaše koji će biti testirani.
“Ako postoje sportaši koji se dopingiraju, oni će to učiniti prije Olimpijskih igara, tako da je faza prije Olimpijskih igara vrlo važna”, rekao je glasnogovornik ITA-e za AFP. Kvalifikacije za Igre završavaju kasno pa ITA prije Igara mora pripaziti na sve one koji mogu osigurati mjesto – gotovo 40.000 sportaša.
Na Igrama u Tokiju uzeto je 6200 uzoraka od oko 4000 natjecatelja, od kojih je šest bilo pozitivno. Još šest sportaša palo je na dopinškom testiranju u Pekingu, iako je naslovnice zaokupio slučaj tinejdžerske ruske klizačice Kamile Valieve, čiji je pozitivan test na trimetazidin nekoliko tjedana ranije objavljen tijekom Igara. Izgubila je timsku medalju i bila je suspendirana na četiri godine. Testiranje se temelji na brojnim kriterijima: kontinuiranom praćenju, natjecanjima, biološkim putovnicama (koje prate biološke markere sportaša tijekom određenog vremenskog razdoblja) i zviždačima. Određene discipline, poput dizanja utega, ciljanije su. Sportaš će biti više pod lupom ako dođe do neočekivanog i značajnog porasta njegove ili njezine izvedbe. Zemlja u kojoj je korupcija raširena bit će pod posebnim povećalom. Oni koji dođu do postolja ili obare rekord nužno se testiraju.
Ukupno, ITA očekuje da će testirati oko 4.000 od 10.000 prisutnih sportaša. Antidopinška tijela smatraju da je besmisleno testirati sve, govoreći da je bolje ciljano testirati. Kineski plivači, koji su bili u središtu otkrića njemačkog televizijskog kanala ARD i The New York Timesa, koji su bili pozitivni prije Olimpijskih igara u Tokiju, a da nisu bili kažnjeni, testirani su i pomno nadzirani – kako tvrde antidopinški izvori. Više od 300 službenika za dopinšku kontrolu, od kojih su trećina Francuzi, bit će raspoređeno za prikupljanje uzoraka urina i krvi. Koordinirat će ih Francuska antidopinška agencija. Sportaše koji pristupaju testiranju pratit će 800 dobrovoljnih “pratitelja”. Pariški organizatori odgovorni su za “prikupljanje uzoraka” i za logistiku, rekao je za AFP David Herbert, antidopinški menadžer organizacijskog odbora. Ukupno je postavljeno oko 50 antidopinških stanica na olimpijskim borilištima i u selu. Organizatori su također odgovorni za transport uzoraka u laboratorij u Orsayu, južno od Pariza. To će biti učinjeno vozilom na posebno rezerviranim olimpijskim rutama i zrakoplovom s Tahitija, gdje se održava natjecanje u surfanju.
Sportaši koji ne borave u Olimpijskom selu, poput košarkaša Sjedinjenih Država, moraju dati svoju lokaciju kako bi se mogla obaviti dopinška kontrola. Laboratorij u Orsayu analizirat će uzorke. WADA će promatrati proces testiranja i dati povratne informacije ITA-i. Sportski arbitražni sud otvorit će dva privremena ureda u Parizu za rješavanje sporova, uključujući i one koji se tiču dopinga. Uoči Olimpijskih igara WADA se našla pod lupom u slučaju kineskih plivača nakon što je prihvatila objašnjenje kineskih vlasti da su pozitivni dopinški testovi rezultat uzrokovan kontaminacijom hrane. (V.B)