Program za borbu protiv dopinga Olimpijskih igara u Parizu otkrio je 45 dopinških slučajeva. Uzorci se, kao što znamo, čuvaju 10 godina te ponovno analiziraju kada se razviju bolji testovi (ako se ukaže potreba, op.a.).
Putem dobro osmišljenog provođenja antidopinškog programa, u Parizu je uhvaćeno petero prekršitelja antidopinških pravila i sve to nakon što je već ranije otkriveno 40 kršenja među natjecateljima za koje se očekivalo da će sudjelovati na Igrama, objavila je u četvrtak (19. rujna) agencija koja je vodila “operaciju”. Sažimajući svoj olimpijski program, Međunarodna agencija za testiranje (ITA) rekla je da je tijekom Igara, u razdoblju od srpnja do kolovoza, prikupljeno 6130 uzoraka od 4150 različitih sportaša. Uzorci su bili urin, krv i osušena mrlja krvi. Uzimanje uzoraka od gotovo 39 posto sportaša bilo je “povećanje od 4 posto u usporedbi s Tokijem 2020. i 10 posto više nego u Riju 2016.”, izjavljuje ITA. Najviše testirane nacije bile su one s najvećim timovima u Parizu: Sjedinjene Države, Francuska, Kina, Australija i Britanija. Agencija je rekla da je gotovo 90 posto sportaša koji su sudjelovali testirano barem jednom prije otvaranja Ljetnih igara u Parizu.
“ITA također može prijaviti više od 40 kršenja antidopinških pravila koja proizlaze iz aktivnosti testiranja provedenih u ime svojih partnera uoči Igara koji se odnose na sportaše koji su vjerojatno trebali sudjelovati”, rečeno je. Uzorci iz vremena Igara, plus oni odabrani iz programa testiranja prije Igara, čuvat će se 10 godina. Mogu se otvoriti i ponovno analizirati kada se razviju bolji testovi i pojavi “nova inteligencija”.
Pet pozitivnih testova u Parizu odnose se na dva slučaja u džudu i po jedan u atletici, vodenim sportovima i boksu. Otkrivene tvari bile su anabolički steroidi i diuretik. Disciplinski slučajevi sada se procesuiraju u upravljačkim tijelima njihova sporta.
Međunarodni olimpijski odbor osnovao je ITA-u 2016., kako bi globalnoj borbi protiv dopinga donio više neovisnosti. (V.B)
Foto: privatna arhiva