Nedavna studija koju je provela Svjetska antidopinška agencija (WADA) pružila je dokaze da traženja terapijskih izuzeća (TUE) nisu široko rasprostranjena u elitnom sportu. TUE je posebno izuzeće koje odobravaju organizacije za borbu protiv dopinga (ADO) sportašima sa zdravstvenim stanjem koje im dopušta korištenje zabranjenih lijekova ili metoda, ako ispunjavaju kriterije navedene u Međunarodnom standardu za Terapijska izuzeća (ISTUE). Studija, koja je nedavno objavljena u British Journal of Sports Medicine, zaključila je da je broj sportaša koji su se natjecali s važećim TUE-om na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama između 2016. i 2022. bio manji od 1% (OI), odnosno manji od 3% (POI). Medicinski direktor WADA-e, dr. Alan Vernec, rekao je: „Uoči Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Parizu 2024., pozdravljamo rezultate još jedne studije koja pokazuje nisku prevalenciju TUE-a u elitnom sportu. Studije poput ovih važne su za sportsku zajednicu i mogu pomoći u budućim političkim i obrazovnim inicijativama u sportu i borbi protiv dopinga.”
Za ovu presječnu studiju promatranja, istraživači su proučavali podatke iz osam različitih kategorija sportaša, uključujući sportaše s TUE-om koji su se natjecali na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama u Rio de Janeiru (2016.), Pyeongchangu (2018.), Tokiju (2020.) i Pekingu ( 2022). Od 28 583 sportaša koji su se natjecali u četiri izdanja Olimpijskih igara, ukupna prevalencija sportaša s TUE-om bila je 0,90% među svim natjecateljima. Na četiri paraolimpijske igre ukupna TUE prevalencija među 9852 sportaša bila je 2,76%. Studija je također otkrila da su najčešće promatrane tvari povezane s TUE-om na Ljetnim olimpijskim igrama glukokortikoidi (0,50% u Rio de Janeiru) i stimulansi (0,39% u Tokiju). Na Ljetnim paraolimpijskim igrama najviše su bili zastupljeni diuretici (0,79% u Rio de Janeiru) i stimulansi (0,75% u Tokiju). Zimske igre imale su donekle slične trendove, iako su brojevi TUE-a bili vrlo niski. Dr. Vernec je dodao: „TUE program je neophodan dio sporta, omogućavajući sportašima s legitimnim zdravstvenim stanjem da dobiju odgovarajući tretman. Široko je prihvaćen i globalno ga koriste sportaši, liječnici i sportska tijela, a postoje čvrsti okviri za izbjegavanje zlouporabe sustava. Rezultati ove studije daju objektivne podatke koji otklanjaju neke od zabrinutosti i zabluda vezanih uz TUE da su skloni zlouporabi ili da služe kao sredstvo za ‘legitimizirani’ doping.”
Dok procjena opće prevalencije TUE-a predstavlja ogroman izazov, naime zbog varijabilnosti i broja sportaša koji se natječu, ovi rezultati iz najviše sportske razine su u skladu s prethodnim nalazima, ponovno potvrđujući da je TUE sustav temeljni alat za podršku sportašima i zaštitu čistiog sporta. (V.B)
Foto: privatna arhiva