Studija vojno-medicinskih stručnjaka pokazuje nisku svijest o antidopinškim pravilima i korištenju zabranjenih tvari od strane indijskih sportaša.
Studija koju su proveli vojni stručnjaci otkrila je nisku svijest o antidopinškim pravilima, kao i korištenju zabranjenih tvari i njihovih nuspojava među elitnim indijskim sportašima te je iznijela nekoliko mjera za provjeru neopravdane upotrebe lijekova i sredstava za poboljšanje sportaševih izvedbi. “Mali udio sportaša prijavio je doping i testirao se na doping. Prijavljena uporaba zabranjenih tvari također je niska među sportašima. Nekoliko sportaša izjavilo je da nisu svjesni često korištenih lijekova i dodataka koji sadrže zabranjene tvari”, navodi se u studiji. Studija ‘Istraživanje znanja, stavova i prakse u borbi protiv dopinga među elitnim indijskim sportašima i smjernice za budućnost’ objavljena je u izdanju časopisa u siječnju 2022. godine, koju je provelo sedam stručnjaka s Medicinskog fakulteta oružanih snaga, Instituta za sport kopnene vojske i različitih vojnih bolnica – Medical Journal Armed Forces India.
“Prevencija budućih kršenja antidopinških pravila među indijskim sportašima je obrazovanje na osnovnoj razini, poboljšanje svijesti među elitnim sportašima, regulacija dostupnosti dodataka prehrani, dostupnost obučenog osoblja za podršku sportašima i pristupačnog referentnog materijala”, preporučuju autori studije. Nadalje, sportaše bi trebalo motivirati da se usredotoče na trening, raznovrsnu i prirodnu prehranu i pravilan oporavak, a ne da pribjegavaju neetičkim sredstvima za poboljšanje izvedbi.
Studija je provedena u jednom sportskom institutu i anonimno je anketiran 181 sportaš u dobi od 18 do 35 godina kako bi se procijenio njihov stav prema tvarima koje poboljšavaju učinak i antidopinškim pravilima. “Svijest sportaša o djelovanju antidopinških agencija i kršenju antidopinških pravila bila je loša”, izvještavaju autori. Studija je pokazala da je manje od 40 posto sportaša izjavilo da nije primilo Popis zabranjenih sredstava. Studija, međutim, sugerira da zlouporaba zabranjenih tvari u sportu nije toliko rasprostranjena kao što se strahuje i da se broj pozitivnih kršenja antidopinških pravila može smanjiti.
“Manje od sedam posto ispitanih priznalo je konzumaciju zabranjenih tvari za poboljšanje izvedbi i priznalo je kako imaju spoznaje o korištenju sličnih tvari među suigračima (kolegama) u nacionalnim kampovima. Devet sportaša je konzumiralo tablete, kojekakav prašak ili injekcije, a saznanja o ovoj upotrebi dobivena su od članova tima ili prijatelja”, navodi se u studiji. Zabranjene tvari nabavljene su u lokalnim ljekarnama. Sportaši koji su prisustvovali antidopinškim edukacijama pokazali su značajno višu razinu znanja i značajno više njih (80 posto) prijavilo je da su se konzultirali sa svojim timskim liječnikom prije bilo kakve terapijske uporabe lijekova u usporedbi s onima koji nisu prisustvovali edukativnim predavanjima, primjećuje se iz objavljene studije. Zdravlje je bilo važnije od sportske izvedbe za 80 posto ili više. Prema studiji, područje koje zahtijeva regulatornu akciju je ispravno označavanje i uporaba certificiranih dodataka bez prisustva u sportu zabranjenih tvari. (V.B)