U sklopu Nacionalnog tjedna znanosti, Sport Integrity Australia (SIA) objašnjava znanost koja stoji iza tri metode antidopinškog testiranja koje su ključne za održavanje sporta čistim. Prema Svjetskom antidopinškom kodeksu, sportaši se mogu testirati na lijekove (tvari) za poboljšanje tjelesnih izvedbi bilo gdje i bilo kada. Koji su testovi? Po čemu se razlikuju? što oni traže?
Forenzična znanstvenica i pomoćnica direktora za znanost Sport Integrity Australia dr. Gemma Payne kaže da su metode i znanost iza antidopinške prakse važan dio posla. “Svaka metoda i znanost koja stoji iza njih nude jedinstvene uvide ovisno o testu, mogu identificirati je li sportaš koristio zabranjenu metodu ili zabranjenu tvar i koja je tvar”, kaže dr. Payne. “Najčešća metoda testiranja je analiza urina ili testiranje urina, a SIA svake godine prikupi oko 4000 uzoraka urina od sportaša. “Analiza urina koristi se u znanosti i medicini već veliki dio povijesti jer urin sadrži informacije o tvarima koje su progutane i prošle kroz organe kao što su bubrezi i jetra”, kaže dr. Payne. Sportaši su dužni dati uzorak od najmanje 90 ml urina koji zatim dijeli na A i B uzorak koji se potom šalju u laboratorij koji ima licencu WADA-e. Tamo se provjerava na stotine tvari koje se nalaze na WADA-inom Popisu zabranjenih sredstava.
Druga metoda je tradicionalno testiranje krvi. Čineći otprilike osam posto tjelesne težine osobe, krv se sastoji od mnogo različitih komponenti uključujući plazmu, crvene krvne stanice, trombocite i bijele krvne stanice. Testiranje krvi u sportu najčešće se koristi za prikupljanje longitudinalnih podataka koji čine biološku putovnicu sportaša (ABP), koja prati fluktuacije u biologiji sportaša tijekom vremena. Za prikupljanje uzoraka krvi, kvalificirani službenici za prikupljanje krvi uzet će oko 15 ml iz vene sportaša, što je jednako dvije žlice. “Uzorak krvi sportaša može se pohraniti zamrznut u laboratoriju ovlaštenom od WADA-e do deset godina, a s napretkom znanosti, uzorci sportaša mogu se ponovno analizirati desetljeće nakon što su prvotno uzeti”, kaže ona. “Ovo djeluje kao sredstvo odvraćanja za sportaše, znajući da se sportaši koji se dopingiraju ne suprotstavljaju samo današnjoj znanosti, već i znanosti za deset godina.”
Godine 2021. WADA je odobrila testiranje osušene mrlje krvi (DBS) kao novi antidopinški test za otkrivanje zabranjenih tvari. Dr. Payne kaže, najmanje invazivna metoda testiranja, DBS prikuplja malu količinu krvi, ekvivalentnu ubodu prsta, kako bi se prikupili i A i B uzorci, ekstrahirani posebnim uređajem iz nadlaktice sportaša. “Krv se zatim taloži na upijajući materijal, zatvara i šalje u akreditirani laboratorij na testiranje”, kaže dr. Payne. DBS, zajedno s tradicionalnim testovima krvi i urina, omogućuje otkrivanje širokog spektra zabranjenih tvari. Dr. Payne kaže da kontinuirani napredak u znanosti i sportskoj medicini osigurava sigurnost naših sportaša i integritet našeg sporta. “Znanost je omogućila antidopinškim organizacijama kao što je Sport Integrity Australia da osiguraju pravednost i sigurnost naših sportaša putem ovih testova”, kaže ona. “Ovaj uvid je ključan za zaštitu sportaša i sporta.”
Australska praksa identična je antidopinškoj praksi u Hrvatskoj, baš kao i u ostalim zemljama svijeta. (V.B)
Foto: privatna arhiva