U Beogradu je 21. svibnja 2016. održan Drugi kongres o prevenciji dopinga u sportu. Posebna tema ovogodišnjeg kongresa bila je ‘hrana kao doping’, odnosno sve one dozvoljene tvari koje mogu doprinijeti poboljšanju sportskih rezultata, a nisu zabranjene. Govorilo se i o značaju mentalnog treninga i dozvoljenih metoda u prevenciji i liječenju sportskih ozljeda.
Na kongresu su sudjelovali i predstavnici iz bivše Jugoslavije kako bi predstavili svoje rezultate i razmijenili iskustvo s dopinškim kontrolorima Antidoping agencije Republike Srbije.
Hrvatski predstavnik, predstojnik Službe za antidoping HZTA prim. dr. sc. Zoran Manojlović, dr. med., iznio je izlaganje na temu Pregled postupaka pred stegovnim tijelima Hrvatskog zavoda za toksikologiju i antidoping od 2012. – 2016. Autori ovog prikaza, dr. Zoran Manojlović i Vesna Barišić naglasak su stavili na izjave sportaša koje su trebale poslužiti u korist njihove obrane. Uočena je jasna diskrepancija između deklariranih vrijednosti sporta i izjava i teza sportaša. Zaključno iz ovog izlaganja je to da je ova diskrepancija još jedan pokazatelj postojanja krize identiteta suvremenog sporta.
Slovenski predstavnik održao je izlaganje na temu Model međuvršnjačke edukacije u prevenciji dopinga, predstavnik BiH održao je prezentaciju na temu Doping i dodaci prehrani u Bosni i Hercegovini, dok je domaćin i predsjednik kongresa doc. dr. Nenad Dikić održao predavanje na temu Da li nacionalne antidoping agencije iz regije imaju razloga početi bliže surađivati u prevenciji i sprječavanju dopinga u sportu.
Kongres je ujedno bio mjesto na kojemu je i formalno predstavljena Mreža za čistu igru kao jedinstvena asocijacija svih onih koji zajedno s Antidoping agencijom Republike Srbije sudjeluju u prevenciji dopinga u sportu. (V.B)