XIX. svjetsko prvenstvo u atletici održat će se 2023. godine od 19. do 27. kolovoza u Budimpešti, u Mađarskoj. Prvenstvo bi trebalo biti najveći sportski događaj na svijetu po broju država sudionica (njih 211). Hoće li biti oboren neki od vječno živućih svjetskih rekorda?
Najstariji atletski svjetski rekord u ženskoj konkurenciji te jedan od najtežih za oboriti je onaj na 800m koji je postavila Čehinja Jarmila Kratochvílová prije točno 40 godina, odnosno 26. lipnja 1983. godine u Muenchenu s vremenom 1:53.28.
Za tadašnju Čehoslovačku su postojali određeni dokazi (ne tako čvrsti kao za npr. Istočnu Njemačku) da je postojao sustav posebne skrbi za sportaše, pa se u kontekstu ovog rezultata Kratochvilove često spominju sumnje u doping.
Kratochvílová je uvijek takve optužbe, temeljene i na njenom mišićavom tijelu, odbijala ističući da je puno trenirala u teretani i koristila veliku količinu vitamina B12.
“Potpuna besmislica, nikad nisam koristila ništa zabranjeno. Kad treniraš na način kako sam ja trenirala, moraš žrtvovati svoj izgled. Žene sa zapada nikada nisu trenirale tako teško kao ja.“
Njezina nevjerojatno brza vremena i njezina atipična mišićava tjelesna građa potaknuli su glasine o ilegalnoj uporabi nedopuštenih tvari. Kratochvílová je tvrdila da je nedužna, i iako su 2006. godine praške novine Mladá fronta DNES tvrdile da su otkrile program dopinga koji je vodila čehoslovačka vlada, nije postojala nikakva veza s Kratochvílovom unatoč tome što je bila najistaknutija sportašica svoje zemlje. Ona i njezin 20-godišnji trener, Miroslav Kvac, tvrde da su njeni rekordi bili rigorozan trening i visoke doze vitamina B12, (😊, op.a.) što je tvrdnja koju je nekoliko boraca protiv dopinga tretiralo sa skepsom. U 2017. kritizirala je prijedlog Europske atletike da se ukloni sumnja o uzimanju dopinga poništavanjem svih svjetskih rekorda postavljenih prije 2005. (V.B)
Foto: Getty Images