Na Olimpijskim igrama u Tokiju sportaši će prolaziti izuzetno česte kontrole na prisutnost COVID-a, ali to neće biti nikakvo mučenju u usporedbi s onim kroz što će prolaziti konji.
Konji su već destljećima redoviti sudionici OI-a, a jahanje kao sport pronašlo je svoje mjesto u olimpijskoj porodici sportova.
Da bi se konja prijavilo za sudjelovanje na OI-u potrebno je odraditi vrlo složen proces. Prijavljuje se svaki konj ponaosob, jahač, nacionalni savez.
„Konje testiraju na korona virus, ali i na mnoge druge tvari. Njhov zdravstveni certifikat sadrži 30 stranica, a uz sve skupa konji ne mogu koristiti trenutne aplikacije za OI.
Kako konji putuju do odredišta, mjesta na kojima se natječu?
„Uzmete konja, stavite dva konja u boks, pa onda taj boks u avion“, sažeto je odgovorio Vill Connell, predsjednik Američkog jahačkog saveza. Dodaje:“Glavobolja kreće s detaljima; papirologijom, kompliciranom rutom letova zbog pandemije.“
Svaki koj koji se natječe u okviru Međunarodnog jahačkog saveza ima mikročip i putovnicu s dijagramom osobnih podataka.
Izgleda da će za konje olimpijce put do Tokija biti najteži i najduži.
Zbog pandemije će većina konja letjeti zaobilaznim putovima što će dodatno uvećati troškove države koju predstavljuju. Na svakom letu bit će veterinari, dodatno osoblje koje će se brinuti za svakog konja, tisuće kilograma opreme i dovoljno hrane za mjesečnu prehranu svih konja.
Svaki konj ima svoj način prehrane, svoju dijetu, pa se i različite vrste hrane moraju odobriti za razlilčite timove i njihove konje.
Konje koji stižu iz SAD-a, u Europi dočekuju jahači i tu odrađuju treninge do polijetanja u Japan. Što se tiče Amerikanaca, njihovih su šest rezervnih konja već odavno u Njemačkoj. Ako sve prođe prema njihovu očekivanju i bez neželjenih situacija, rezervni konji odlaze u SAD, a 16 će ih put Tokija.
Svi konji koji će doći u Tokio provest će tamo mjesec dana za što će oni koji su ih poslali potrošiti oko 55 000 eura.
Uz sve nabrojano, baš kao i u sportu gdje se natječu ljudi, i na konjima će se provoditi češće dopinške kontrole. Doping je u konjičkom sportu već povijesno prisutan. (V.B)
Foto: youtube/Olympics