Internet je postao važan izvor za lak pristup dopinškim sredstvima,. Kupovina izvan ljekarni i liječničkog recepta! Internetske stranice ne nude uvijek proizvode sa zajamčenom kvalitetom i izvan su uobičajenih kanala distribucije lijekova. Često tražene tvari putem internetskih stranica su (između inih): oksandrolon, DHEA, 5-androstendion i vrlo ih je jednostavno nabaviti.
Informacije o proizvodu nude sliku “dobrobiti traženog sredstva” u smislu poboljšanja sportske izvedbe, ali istovremeno se ništa ne navedi o mogućim nuspojavama. Ako su ovakvi proizvodi potrebni, tada bi se trebali nabavljati u ljekarni kako bi se jamčila njihova kvaliteta i dale informacije utemeljene na dokazima o njihovoj sigurnoj uporabi, dobrobiti i rizicima, i to samo uz recept. Sportaše treba poticati da se posavjetuju sa zdravstvenim djelatnicima o dodacima koji odgovaraju njihovoj vrsti treninga i sportskim ciljevima.
Steroidni lijekovi koji se obično koriste kao androgeni i anabolički agensi koji povećavaju razinu endogenog testosterona podijeljeni su u 3 skupine: prirodni steroidi, sintetski i lijekovi koji povećavaju endogeni testosteron (indirektni doping). Njihovi androgeni učinci na sportsku izvedbu potvrđeni su istraživanjem, pokazujući da testosteron povećava mišićnu masu i snagu. Dobrobiti su vidljive bez vježbanja, s povećanjem mišićne mase i snage za 10%, a također i s vježbanjem, što je povećanje između 20% i 37% (Bhasin et al., 1996.). Ovi se “spojevi” također koriste u liječenju raznih medicinskih stanja.
“Odabrali smo tri tvari koje djeluju kao anabolička sredstva, dvije su prirodni steroidi i prekursori testosterona (proandrogeni), androstendion i dehidroepiandrosteron (DHEA), a jedna je sintetski steroid, oksandrolon. Prirodni prekursori androgena poput DHEA i androstenediona pretvaraju se u testosteron ili dihidrotestosteron (DHT) ili epitestosteron, a također se koriste za maskiranje omjera testosteron/epitestosterone.” (Miller, 2020.). Oksandrolon, dehidroepiandrosteron (DHEA) i androstendion WADA smatra dopinškim tvarima u sportu. Konkretno, ove se tvari nalaze se na Popisu zabranjenih sredstava. Uključene su u kategoriju zabranjenih tvari i metoda u svakom trenutku (na natjecanju i izvan natjecanja), u kategoriji S1 anaboličkih sredstava.
Treba uzeti u obzir i to da, osim implikacija njihove konzumacije u sportu, postoje i jzdravstveno štetni učinci (npr., kardiovaskularni, hormonski disbalans). Sportaše treba poticati da se posavjetuju sa zdravstvenim stručnjacima (farmaceutima, sportskim liječnicima i/ili nutricionistima) o tome koji su suplementi prikladni za njihovu vrstu treninga i sportske ciljeve.
Oksandrolon, DHEA, 5-androstendion navedeni su u Popisu zabranjenih sredstava te je sasvim jasno da je u pitanju svjesno uzimanje dopinških tvari. Suplementi su zamka na kojoj su pali mnogi sportaši. Zato je važno paziti i ništa ne raditi na svoju ruku. (V.B)
Izvor:
- Department of Mechanical, Informatics, and Aerospatiale Engineering, University of Leon, Leon, Spain
- Physiotherapy Department, Institute of Biomedicine (IBIOMED), University of Leon, Leon, Spain
- Psychology Department, Faculty of Medicine, Basque Country University, Leioa, Spain
- Department of Biomedical Sciences, Institute of Biomedicine (IBIOMED), University of Leon, Leon, Spain