Svjetska antidopinška agencija (WADA) bila bi mudrija da je osporila odluku Kine da oslobodi 23 plivača koji su bili pozitivni na zabranjenu tvar i zadrži slučajeve u tajnosti uoči Olimpijskih igara u Tokiju 2021., smatra David Howman, bivši predsjednik WADA-e.
Generalni direktor WADA-e od 2003. do Olimpijskih igara u Riju 2016., za The Times i State of Swimming rekao je da je odluka WADA-e da prihvati kinesku verziju događaja kao vjerodostojnu “bila pogreška” koja bi mogla dovesti do ozbiljnog udarca integritetu antidopinškog sustava.
Predsjedavajući Odbora za sportski integritet, Howman, svjestan je utjecaja svojih riječi, ali je odlučio prekinuti šutnju nakon što je gledao kako “globalni regulator” brani svoju odluku da kineske slučajeve drži u tajnosti na temelju toga da su plivači “nevino ” bili pozitivni na trimetazidin (TMZ) tijekom natjecanja u prvom tjednu siječnja 2021. WADA je priznala da u to vrijeme nije imala izravan pristup Kini zbog ograničenja putovanja zbog COVID-a.
U izvješću koje još nije objavljeno, CHINADA je informirala WADA-u i World Aquatics da su agenti Ministarstva javne sigurnosti navodno otkrili tragove zabranjene tvari u kuhinji hotela 10 tjedana nakon što su plivači tamo odsjeli.
Stručnjaci primjećuju da nisu ponuđeni nikakvi dokumenti koji bi pokazali da su sportaši bili pravilno obaviješteni o svojim pozitivnim rezultatima, niti je usljedila privremena suspenzija.
“Sve to protivno je pravilima WADA-e”, kaže Howman. Antidopinški raskol rezultat je nedostatka transparentnosti, smatra on. USADA tvrdi da je stvar “gurnuta pod tepih”, dok predsjednik WADA-e Witold Banka kaže da bi globalni regulator učinio jednako ako bi se isti incident i okolnosti ponovili. Sada je u tijeku “neovisna” istraga kako bi se procijenilo bi li njegovo stajalište bilo opravdano. Howman vjeruje da je ovo pitanje trebalo razmotriti izvan WADA-inog višeg menadžmenta prije donošenja odluka. “Do danas smo čuli mnogo od menadžerskog tima, ali nismo imali nikakvu dokumentaciju, nikakva pismena stručna mišljenja koja bi mogla dovesti do takvih odluka”, kaže Howman.
Također je zabrinut da dužnosnici umanjuju ozbiljnost TMZ-a koji “još nije prozvan na način na koji bi trebao biti. TMZ je jedan od preferiranih lijekova izbora “dopera” koji se namjerno dopingiraju. Nedavno je zabilježeno nekoliko slučajeva.” WADA bi mogla preokrenuti cijelu ovu priču tako što bi otkrila izvješće CHINADA-e i pojedinosti o svim drugim povezanim procesima ili jednostavno rekla ‘pogriješili smo’ jer bi im ‘bilo bolje da kažu ‘mi smo otvoreni za kritike; saslušat ćemo sve i možemo razgovarati s vama o tome i vidjet ćemo možemo li doći do zadovoljavajućeg zaključka’.” “To je pravi način suočavanja s tim stvarima”, naglasio je.
USADA i Global Athlete pozivaju da se WADA-u podvrgne reviziji i reformi.
Kineski slučajevi izazvali su raskol u borbi za čist sport.
Izvješće CHINADA-e ne sadrži ništa što bi “govorilo odakle su došle te tvari [TMZ]. Kineske vlasti su priznale da nisu bile u mogućnosti identificirati bilo koga tko bi bio povezan s hotelom i njegovom kuhinjom u kojoj su se zatekli lijekovi za srce i to u posudama za začine. Vjerujući u priču o “TMZ-u pronađenom u odvodima, aspiratorima, sudoperu… u vrijeme kada je čišćenje bilo prioritet broj 1 [u pandemiji] počinje se gubiti dodir sa stvarnošću”, rekao je Howman. Howman naglašava da se ovdje radi o procesu koji treba pokazati svijetu da WADA radi stvari na ispravan način, kako u smislu poštivanja svojih pravila i istražnih procesa, tako i WADA-ine transparentnosti u onome što radi.” Smatra da je kineske plivače trebalo privremeno suspendirati do završetka saslušanja.
Na taj bi se način vidjelo da su i zakon i WADA odigrali svoju ulogu u kontroli dopinga, a sportaši suspendirani iako se smatralo da je uzimanje zabranjene tvari bilo ‘nenamjerno’.
Rješavanje slučajeva iz 2021. možda je potkopalo povjerenje zviždača, smatra Howman.
Jedna od temeljnih misija WADA-e bila je učiniti to da se zviždač osjeća sigurnim prilikom javljanja. Howman vjeruje da istraga koju vodi bivši švicarski tužitelj Eric Cottier mora odgovoriti na “puno ključnih pitanja”. (V.B)
Foto: privatna arhiva