U Zagrebu su 29. ožujka 2015. održana dva natjecanja u girevoy sportu: Prvenstvo Hrvatske i „International Girevoy Sport competition Zagreb Open 2015“. Prvenstvo Hrvatske održano je samo za članove Hrvatskog girevoy saveza, ali svi su oni nastupili i na Zagreb Openu. Ukupno su sudjelovala 104 natjecatelja: iz Hrvatske, Slovenije, BiH, Srbije, Bugarske, Rusije, Ukrajine i Mađarske.
Kako je riječ o sportu koji sve više radi na popularizaciji i već sad ima veliki broj članova, Služba za antidoping HZTA provela je Athlete Outreach Program. Na jednom mjestu, u jednom danu nastojali smo pružiti što više antidopinških informacija. S ovom skupinom sportaša bilo je vrlo jednostavno odraditi ovaj oblik edukacije. Veliki broj sudionika natjecanja prišao je našem info-pultu. Rado su provjerili svoje znanje kroz WADA-in antidopinški kviz, ali su nas zasipali i s mnoštvom pitanja vezanih uz čistoću sporta.
Poseban gost natjecanja bio je Sergei Merkulin, šesnaesterostruki prvak svijeta i svjetski rekorder. Ispričao je kako ovaj sport funkcionira, u smislu antidopiške osviještenosti, u Rusiji. Kako se radi o rizičnom sportu po pitanju dopinga, „na svim važnim natjecanjima u Rusiji (Prvenstvo Rusije i Kup Rusije) provodi se dopinško testiranje u suradnji s Ruskom antidopinškom agencijom (RUSADA-om)“, kaže gospodin Merkulin. Ispričao je da ukoliko sportaš postigne vrhunski rezultat, rekord Rusije ili svijeta, taj će se rezultat priznati samo ako je sportaš prošao na dopinškom testiranju. Kako to u Hrvatskoj još nije praksa, dodat ćemo da je u Rusiji girevoy priznat od njihova ministarstva sporta i uvršten je u nomenklaturu sportova Ruskog ministarstva sporta i Ruskog olimpijskog odbora (kao neolimpijski sport). „Zbog takvog sustava država financira sportaše prve kategorije i nagrađuje sve rekorde“, dodaje Sergei Merkulin. Ruski girevoy savez vrlo je osviješten kada je u pitanju antidopinška edukacija njegovih članova – dakako, uz suradnju s RUSADA-om. Na Svjetskom prvenstvu 2013. godine održanom u Tyumenu (Rusija), svi su natjecatelji mogli besplatno otići na dopinško testiranje iako je testiranje obveza osvajača medalja i još jednog sportaša po kriteriju slučajnog odabira. Analize uzoraka su skupe i takav princip nije prihvatljiv za većinu zemlja, no u Rusiji ovaj sport ima veliku potporu gospodarstva.
Damjanu Čunžeku, predsjedniku Slovenskog dizačkog saveza, dopao se ovakav vid edukacije kakav je proveo HZTA na ovom natjecanju:“Sve je više ljudi koji se žele baviti ovim sportom, i natjecateljski i rekreativno. Zato je važno posvetiti vrijeme edukaciji zaljubljenika u girevoy. Dopada mi se Athlete Outreach Program. Kad se takvom programu pridoda još i „klasična“ edukacija, antidopinška poruka će sasvim sigurno biti prepoznata.“ Tajda Sobočan, svjetska rekorderka iz 2013. u disciplini Long Cycle, ali i predsjednica slovenskog Društva za girevoy kaže kako nikada nije bila na dopinškom testiranju te dodaje:“Rado bi da ruska praksa postane pravilo u svim zemljama. Važno je znati pod kojim se uvjetima natječemo, jesmo li svi ravnopravni u dopinškom smislu.“ (V.B)