Godine 2021. WADA je objavila Međunarodni standard za edukaciju prema kojem međunarodne i nacionalne organizacije moraju planirati, pratiti i provoditi obrazovne programe protiv dopinga, s krajnjim ciljem sprječavanja dopinga.Dok je najprihvaćenija definicija dopinga uporaba zabranjene tvari, definicija WADA-e mnogo je šira.Konkretno, WADA definira doping kao pojavu jednog ili više od 11 kršenja antidopinških pravila; kao što je odbijanje davanja biološkog uzorka, trgovanje dopingom i odvraćanje druge osobe od prijave dopinga (WADC, 2021.).Kao rezultat toga, obrazovni programi protiv dopinga su višestrani i uključuju informacije koje imaju za cilj spriječiti sportaše da krše pravila protiv dopinga te im pomoći da donesu informiraniju odluku o korištenju zabranjenih tvari. Jedan od glavnih ciljeva obrazovanja protiv dopinga je odvratiti sportaša od namjerne uporabe zabranjene tvari.Odnosno, obrazovanje ima za cilj obeshrabriti sportaše od svjesne upotrebe zabranjene tvari.
Kako bi se to postiglo, sportaše se obavještava da je doping protiv zadanih pravila i da se svakome za koga se utvrdi da se dopingirao može i mora izreći adekvatna sankcija. Sportaši se educira o zdravstvenim (npr. kardiovaskularne bolesti), društvenim (npr. klasificiranje kao varalica) i ekonomskim (npr. gubitak sponzorstva) posljedicama korištenja zabranjene tvari. Očekuje se da će ove informacije smanjiti njihovu sklonost doping.
Dok se sportaši mogu namjerno dopingirati kako bi poboljšali svoj učinak, mogu i nenamjerno prekršiti antidopinška pravila. Temeljno načelo Svjetskog antidopinškog kodeksa je načelo stroge odgovornosti prema kojemu se sportaš može ogrešiti o kršenje antidopinškog pravila bez pokazivanja namjere, krivnje, nemara ili svjesne uporabe (WADC, 2021.). Takvi primjeri uključuju korištenje propisanog lijeka koji je naveden u Popisu zabranjenih sredstava, nepoznavanje antidopinških pravila ili korištenje dodatka prehrani (npr. proteinski shake, kreatin, kofein) koji može biti kontaminiran zabranjenom tvari. (V.B)
Foto: privatna arhiva