Uoči OI u Sočiju Međunarodni olimpijski odbor (MOO) odaslao je poruku koju su trebali čuti potencijalni prekršitelji dopinških pravila: “Ako vas ne uhvatimo sada, uhvatit ćemo vas poslije!ˮ
MOO je nadgledao gotovo 2500 dopinških testiranja na ovogodišnjim Zimskim olimpijskim igrama. Manje ih je bilo na samim natjecanjima, a puno više u prednatjecanjima, čime se pokušalo potencijalne prekršitelje dopinških pravila uhvatiti “na spavanjuˮ. Upotrebljavali su se i podaci prikupljeni iz različitih izvora, uključujući i vlade zemalja, koji su se koristili za ciljano testiranje sumnjivih sportaša.
Na ruku borcima za čist sport idu i nova pravila kojima se razdoblje za testiranje uzoraka povećalo na deset godina, što znači da će MOO moći provoditi ispitivanja na uzorcima urina i krvi uzetim na Igrama u Sočiju sve do 2024. To znači da bi se u međuvremenu, s pojavom novih metoda testiranja, moglo otkriti ono što se pomoću metoda koje su danas na raspolaganju ne može. “Poruka sportašima je da ako varaju i ako ih se ne može otkriti sada, otkrit će ih se kasnije. Bit će otkriveni svakako, prije ili kasnijeˮ, izjavio je u Sočiju predsjednik MOO-ova liječničkog povjerenstva Arne Ljungqvist.
Godinama nećemo znati koliko su Igre u Sočiju stvarno bile čiste. Ljungqvist kaže da je uvjeren da MOO ima prednost pred varalicama. Nakon završenih Zimskih olimpijskih igara najčešće nije bilo, ili je bilo vrlo malo, pozitivnih testova, s iznimkom Igara u Salt Lake Cityju 2002. i Torinu 2006. koje su nakon završetka “iznjedrileˮ ukupno sedam padova na ponovnim testiranjima uzoraka.
“Tko zna tko je pametniji? Sportaši i njihova pratnja ili mi i naši znanstvenici?” upitao se Ljungqvist i brzo odgovorio: “Kladim se na nas.ˮ (V.B)