Sportašima koji se natječu na nadolazećim Zimskim olimpijskim i paraolimpijskim igrama 2022. u Pekingu rečeno je da “pokažu krajnji oprez” prilikom jedenja mesa u Kini zbog straha da bi ono moglo biti kontaminirano zabranjenim tvarima. Svjetska antidopinška agencija (WADA) ponovila je svoje savjete sportašima u vezi s potencijalno kontaminiranim mesom, za koje se zna da sadrži niske razine steroida klenbuterola. Upozorenje je uslijedilo nakon što je Njemačka nacionalna antidopinška agencija upozorila svoje sportaše da izbjegavaju svo kinesko meso i da traže alternativu. Glasnogovornik WADA-e rekao je da su njezine smjernice za sportaše da jedu samo na mjestima koja su odobrena od strane organizatora događaja, a to ne bi trebao biti problem jer će natjecatelji većinu svojih obroka jesti unutar olimpijskog sela. Niti jedan olimpijski sudionik neće moći pristupiti vanjskom svijetu tijekom svog boravka u Pekingu. Na taj način izbjeći će restorane u kojima bi se moglo prodavati kontaminirano meso. WADA je rekla da je “odgovornost organizatora događaja osigurati da meso koje je dostupno sportašima nije kontaminirano”. „Slučajevi koji uključuju kontaminirano meso često uključuju “vrlo niske razine” klenbuterola“, dodao je glasnogovornik.
Klenbuterol je dugo predstavljao probleme zbog svoje prisutnosti u mesu koje bi mogli konzumirati sportaši koji žive ili posjećuju razne zemlje, uglavnom Kinu i Meksiko. WADA je promijenila svoju politiku u rješavanju takvih slučajeva 2019. godine, dok je njen Izvršni odbor prošle godine odobrio preporuke Organizacije radne skupine za ‘zagađivače’ (kontaminante) u vezi s minimalnim razinama klenbuterola. Izmjena znači da će se u slučajevima kada se otkrije niska razina klenbuterola provesti istraga o okolnostima nalaza. Tek nakon što istraga bude završena, odlučit će se je li dotični sportaš prekršio antidopinško pravilo ili ne. Prema ovim novim uputama, za slučajeve klenbuterola u koncentraciji od ili ispod 5 ng/mL, laboratoriji akreditirani od WADA-e “objavljuju rezultat kao atipičan nalaz”.
„Kada okolnosti pozitivnog slučaja upućuju na to da je sportaš bio u nekoj od identificiranih zemalja gdje je kontaminacija mesa klenbuterolom značajna, antidopinška zajednica smatra da je nerazumno stavljati teret dokazivanja na sportaša.” Međutim, prije nego što se slučaj zatvori na temelju niske razine klenbuterola proizišlog zbog kontaminiranog mesa, WADA preporučuje pažljivo istraživanje svakog slučaja, uzimajući u obzir, primjerice, unos mesa i izloženost zemljopisnom području za koje se zna da prevladava kontaminirano meso. “Nakon što se odrade sve upute i istražni koraci, antidopinške organizacije mogu zatvoriti slučaj i dopustiti sportašu da zadrži rezultate (za uzorke prikupljene tijekom natjecanja) ako se utvrdi da su otkrivene tvari u njihovom uzorku posljedica ingestije kontaminiranog mesa.” (V.B)
Foto: ©Getty Images