Više od 30 europskih antidopinških agencija (CEADO) izrazilo je zabrinutost vezano uz slučaj da profesionalni i sveučilišni sportaši SAD-a, koji se natječu na velikim događajima kao što su Olimpijske igre, nisu dovoljno testirani i nisu vezani Svjetskim antidopinškim kodeksom te su pozvali WADA-u da provede detaljnu procjenu. Otvoreno pismo WADA-i potpisala je 31 nacionalna antidopinška agencija.
Iako se izravno ne upire prstom u Sjedinjene Države, testiranje u američkim sveučilišnim i profesionalnim sportskim ligama kao što su Nacionalna nogometna liga, Major League Baseball, Nacionalna košarkaška asocijacija i Nacionalna hokejaška liga dugo su se smatrale crnom rupom u smislu slabog provođenja dopinškog testiranja
Na temelju dostupnih podataka, brojevi prikupljenih uzoraka su zabrinjavajući u odnosu na broj sportaša koji sudjeluju u velikim sportskim događajima kao što su Olimpijske igre i svjetska prvenstva zbog čega CEADO iskazuje zabrinutost:”Ti sportaši očito nisu biti dovoljno testirani prije velikih sportskih događaja.”
SAD je potpisnik Kodeksa WADA-e, ali kao privatne tvrtke NFL, MLB, NBA i NHL nisu vezani pravilima kojih se sportski savezi moraju pridržavati kako bi američkim sportašima omogućili međunarodno natjecanje. NCAA, upravno tijelo za sveučilišni sport, također ih ne priznaje.
Predsjednik WADA-e Witold Banka rekao je za Reuters da kada govori o 90% američkih sportaša koji se ne natječu u skladu sa Svjetskim antidopinškim kodeksom, nitko u SAD-u ne želi raspravljati o tom pitanju. “Kad sam spomenuo da je u SAD-u jedno od najvećih svjetskih tržišta za lijekove zabranjene u sportu ilegalne steroide, nitko nije iskazao interes”, rekao je.
Poziv SAD-u da dovede u red svoju “antidopinšku kuću” dodatno povećava novonastalu nepovoljnu situaciju između Agencije za borbu protiv dopinga Sjedinjenih Američkih Država (USADA) i WADA-e oko načina na koji to globalno tijelo rješava slučajeve 23 kineska plivača koji su bili pozitivni, ali su dobili dozvolu za natjecanje na Igrama u Tokiju. (V.B)
Foto: privatna arhiva