Problem je rastući trend sportaša koji promoviraju proizvode poput dodataka prehrani putem različitih društvenih mreža i medija. To dovodi javnost u zabludu, a pogotovo mlade sportaše koji su u ranjivijoj fazi života. Za njih su to poruke kako su ti proizvodi jedini način za postizanje njihovih ciljeva.
Piše: Vesna Barišić
U Velikoj Britaniji jednom godišnje se održava Tjedan svijesti o pretilosti: izgradnja zdravih navika kroz Think Real (stvarno razmišljanje). Među brojnim pokretačima značajno mjesto zauzela je Britanska antidopinška agencija (UKAD). Program edukacije započeo je u rujnu 2018. s ciljem rješavanja rastućeg problema neaktivnog načina života i posljedično tomu zdravstvenih problema mladih u Velikoj Britaniji.
Program su preuzeli učitelji, profesori i treneri diljem zemlje kako bi podržali mlade ljude u donošenju zdravih navika i informiranih odluka.
Prenosimo “top savjete” iz Think Reala:
Postavite sebi ostvarive i zabavne ciljeve kada pokušavate izgraditi zdrave navike. Na taj ćete način moći pratiti svoj napredak i učiniti proces zabavnijim za vas i one koji su uključeni.
Buditi pozitivni i imajte na umu da je teško zapaziti mala poboljšanja u odnosu na veliki cilj. Bez opterećenja! Mala dostignuća vode zadanom cilju.
Držite se podalje od brzih pripravaka. Zdrav i uravnotežen način života održava se stalnom odlučnošću da se donese dobar izbor. To je individualni, trajni proces, a ne brzo rješenje.
Potrebna je raznolika prehrana koja najviše odgovara vašem organizmu. Trebate osigurati hranu iz različitih skupina namirnica kako biste svom organizmu osigurali sve potrebne hranjive vrijednosti.
Hidrirajte pijući mnogo tekućine (bez šećera i umjetnih zaslađivača).
Prihvatite zdravu i raznovrsnu prehranu umjesto da posežete za dodacima prehrani.
Problem kod sportaša je i taj što u mnogim slučajevima mjesta na kojima vrhunski sportaši treniraju, omogućen je jednostavan pristup dodacima, energetskim napicima, raznim gelovima i mnogim drugim varijantama “brzog popravka”.
Problem je i rastući trend sportaša koji promoviraju proizvode poput dodataka prehrani putem različitih društvenih mreža i medija. To dovodi javnost u zabludu, a pogotovo mlade sportaše koji su u ranjivijoj fazi života. Za njih su to poruke kako su ti proizvodi jedini način za postizanje njihovih ciljeva.
Na mjestima na kojima vježbaju i sportaši i amateri ne bi smijelo biti ponuda u smislu svemogućih sredstava i sredstava koja dovode do brzih postizanja ciljeva.
TRENUTAK RANJIVOSTI
Periodi ozljeda i oporavaka mogu biti posebno izazovni za sportaše, u smislu posezanja za zabranjenim sredstvima. Također, opasan je i pritisak na sportaša uoči odluke koji će sportaši biti odabrani za momčad. Veliko iskušenje za prečac ili neprirodno poboljšanje izvedbe! Takva razdoblja treba identificirati kao trenutke ranjivosti tijekom kojeg je doping vrlo izgledna opcija.
Potrebno je imati osobe za davanje podrške sportašima i stalno raditi na jačanju pravih vrijednosti i donošenju pravih izbora.
Prave vrijednosti moraju biti kamen temeljac prevencije dopinga u sportu i rekreaciji. Obrazovanje mora početi u što ranijoj dobi sportaša, a posebnu pažnju treba obratiti na sportaša tijekom razdoblja ozljede.
PAŽLJIVO ODABRANE PORUKE
Mediji uglavnom prikazuju nestvarne slike tijela. Često se čuje od sportaša, i onih koji to nisu, kako se teško nose s pritiskom oko dobivanja/gubitka težine u vrlo kratkom vremenskom razdoblju. Na sportaše to djeluje mnogo snažnije te je vrlo izgledno da će popustiti pod takvim pritiskom i uzeti nešto iz asortimana zabranjenih tvari u sportu.
Od vitalnog je značaja da oni koji educiraju sportaše i preveniraju korištenje dopinga te poruke prenose pažljivo odabranim riječima. Jasno i pamtljivo!
ŠPANJOLSKI PRIMJER
Krajem 2018. godine Vijeće za sport (CSD) i Španjolska agencija za zaštitu zdravlja u sportu (AEPSAD) održali su sastanak s glavnim direktorom Civilne garde te predstavnikom pravosudne policije. Na sastanku je uspostvljena institucionalna suradnja između tih organizacija u borbi protiv dopinga u sportu i borbi protiv namještanja rezultata. Ovakav zajednički rad nudi jamstva i zaštitu sportaša i sporta.
Radi poboljšanja zdravlja nacije, dogovoreno je promicanje tjelesne aktivnosti i sporta. Španjolska agencija za zaštitu zdravlja u sportu dobila je zadatak proučiti, osmisliti i promicati planove, programe i akcije u smislu povećanja tjelesnih aktivnosti korisnih za zdravlje.
Ovakav plan, siljedeći preporuke o promicanju tjelesne aktivnosti i sporta Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) utject će, između ostalog, na borbu protiv sjedećeg načina života (studenata, djece, mladih, žena,…). (V.B.)