Sve osim jedne od 35 zlatnih olimpijskih medalja Kenije osvojene su u atletici. Kenijski ministar sporta namjerava kriminalizirati doping u atletici u pokušaju da stane na kraj nizu slučajeva u tom sportu. Istočnoafrička država izbjegla je sankcije upravnog tijela World Athletics (WA) – unatoč tome što je 55 sportaša odslužilo suspenziju – prošlog tjedna nakon što se obvezala potrošiti 25 milijuna dolara u sljedećih pet godina za borbu protiv dopinga. Ministar sporta Ababu Namwamba nada se da će ubrzati izmjene zakona i suzbiti doping na isti način na koji vlada radi s drogama. Namwamba je za BBC Sport Africa izjavio: “Naše početne istrage pokazuju da imamo vrlo složen „podzemni sindikat“ [umiješan u doping u atletici]. Uključuje agente, trenere i liječnike, tako da će trebati više instrumenata za razbijanje tog sindikata. “Vjerujem da moramo kriminalizirati doping. Dakle, na isti način na koji postupamo s trgovcima drogom, trebali bismo postupati na sličan način s onima koji se bave ovom praksom.”
S ukupno 55 kenijskih sportaša kojima je Athletics Integrity Unit (AIU) trenutno zabranio nastup zbog niza kršenja antidopinških pravila, Kenija je zauzela treće neslavno dopinško mjesto. Nalazi se iza Rusije (102) i Indije (61). Dodatnih osam Kenijaca privremeno je suspendirano i čekaju ishode svojih slučajeva. Svjetska antidopinška agencija (WADA) ne smatra da bi se doping trebao smatrati kaznenim djelom za sportaše, a sankcionirani imaju pravo žalbe Sportskom arbitražnom sudu. Rusiji je zabranjeno natjecanje kao naciji u atletici od 2015., ali predsjednik Svjetske atletike (WA) Lord Coe rekao je za BBC Sport da se Kenija neće suočiti sa sličnom sudbinom, iako je situacija u zemlji “vrlo ozbiljna”. ” Za razliku od ruske situacije, s kojom se suočavamo posljednjih sedam godina, nema očitih dokaza da je ovo sponzorirana ili osigurana radnja od strane države”, rekao je Lord Coe. “Izazov u Keniji je težak i kaotičan. “Jedina stvar oko koje sam optimističan je to da od najviše razine vlade preko svih dionika poput Agencije za borbu protiv dopinga Kenije, Atletike Kenije, samih sportaša – postoji stvarna odlučnost da se ovo stanje pokuša riješiti.”
Prethodni pokušaji da se doping kriminalizira u Keniji bili su neuspješni, a zahtjev bivšeg člana parlamenta i bivšeg sportaša Wesleyja Korira odbijen je 2016. Međutim, Namwamba je uvjeren da može uspjeti promijeniti zakone i da će “razgovarati” s WADA-om o kršenju pravila Kodeksa od strane kenijskih atletičara. “Vjerujem da su liječnici, agenti i treneri primarni prijestupnici, a sportaši sekundarni”, rekao je. “Vjerujem da možemo razraditi nešto što bi umanjilo zabrinutost WADA-e u smislu klasifikacije prekršaja i počinitelja i radnji prikladnih za svaku skupinu počinitelja. Sebastian Coe, predsjednik je Svjetske atletike od kolovoza 2015. Kao odgovor na Namwambine najnovije izjave, za BBC Sport Africa rekao da se ne želi miješati u suvereno pravo bilo koje vlade da donosi zakone za svoj narod. “WADA i njezini partneri u antidopinškoj zajednici podržavaju vlade koje uvode zakone kojima se kažnjavaju oni koji krijumčare i distribuiraju zabranjene tvari. Dodao je: “Priznajemo da su zemlje koje su uvele kazneno zakonodavstvo za doping bile učinkovite u hvatanju pomoćnog osoblja sportaša koje posjeduje ili prometuje tvari za poboljšanje sportskih izvedbi.”
Lord Coe kaže da je pred Kenijom “dug put” do ponovne izgradnje povjerenja u čist sport, ali ne slaže se s tim da sportaši umiješani u doping budu izloženi riziku od kaznenog postupka. “Nemam problema s kriminaliziranjem trgovine tim tvarima, malverzacijama i koruptivnim ponašanjem oko davanja tih tvari sportašima”, kazao je. “Stavljanje kaznenog zakona iznad sportskog prava je vrlo, vrlo komplicirano. U sportu zapravo možemo zabraniti – i zabranimo vrlo brzo i to radimo na temelju Kodeksa.
Namwamba je prošlog mjeseca pisao lordu Coeu kako bi ga uvjerio da će kenijska vlada poduzeti čvrste mjere za očuvanje integriteta atletike. “Atletika znači mnogo za Keniju. Atletika je glavni kenijski brend i izvor života za mnoge ljude u ovoj zemlji”, rekao je. Obećanih 5 milijuna dolara godišnje za borbu protiv dopinga potrošit će se na povećanje broja osoblja, testova i istraga – kao i na jačanje obrazovnih programa. Namwamba vjeruje da je priznanje problema s kojima se zemlja suočava izgladilo odnose sa Svjetskom atletikom. “Bili smo vrlo iskreni i vrlo transparentni. Priznali smo da imamo problem”, rekao je. “ Naravno, ‘rat’ treba resurse, ADAK treba ojačati svoje sposobnosti testiranja. Trebali smo ojačati sposobnosti u istrazi, kaznenom progonu i općoj provedbi. “Želimo uložiti resurse u češća testiranja, u istrage i kazneni progon te u obrazovanje i podizanje svijesti. (V.B)
Foto: privatna arhiva