Doping u sportu je stalna bitka, ali čelnici Saveza za dizanje utega obvezali su se zauzeti stav, izjavljujući da se “trebamo boriti protiv toga”. Njihova odluka odražava obnovljeni fokus na rješavanje problema i promicanje čistog natjecanja u sportu. Nakon Igara u Tokiju 2021. godine, predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) Thomas Bach nazvao je dizanje utega jednim od svoje “problematične djece”.
Prošlo je manje od tri godine nakon što je dizanju utega prijećeno olimpijskom smrću, no sada se tvrdi da sport ima budućnost na najvećim pozornicama. “Moraju se uspješno pozabaviti povijesnim incidentima dopinga”.
Mohammed Jalood, predsjednik Međunarodne federacije za dizanje utega (IWF), rekao je kako misli da njegov sport više nije problematično dijete. “Potpuno sam uvjeren u ovo što govorim”, rekao je Jalood za AFP.
Dodao je da je u listopadu 2023. MOO “odlučio potvrditi uključivanje našeg sporta u program Olimpijskih igara 2028.”. “Fiziološki rizici u dizanju utega su jasni”, rekao je Benjamin Cohen, predsjednik Međunarodne agencije za testiranje (ITA), te dodao kako “ovo nije jedrenje, ovo nije stolni tenis, ni badminton. Ovo je dizanje utega”. Dizanje utega prati samo atletiku, koja ima više natjecatelja, u svim pozitivnim testovima na doping na (svim) Olimpijskim igrama. Što se tiče dopinga, ta su dva sporta pregazila sve ostale. “To je očito bilo vrlo negativno za naš sport”, rekao je Jalood. “Doping u sportu je beskrajna borba, ali odlučili smo da se trebamo boriti.” I prije Igara u Tokiju IWF je napravio promjene. Godine 2019. delegirala je kontrolu svoje antidopinške jedinice na nedavno osnovanu ITA-u, unatoč, rekao je Cohen, “nevoljkosti” dugogodišnjeg predsjednika Tamasa Ajana. “Srećom, bilo je drugih dužnosnika u odboru IWF-a koji su stvarno željeli promjenu”, rekao je Cohen, dodajući da je jedan bio Jalood.
“Kako bismo imali potpuno transparentan program, bila nam je potrebna Međunarodna agencija za testiranje koja bi se bavila cjelovitošću naše antidopinške strategije”, rekao je Jalood. Kako brojke govore, istraženo je 146 neriješenih slučajeva iz prethodnih 10 godina i pronađeni su dokazi o “petljanju” rezultata ili prikrivanju pozitivnih rezultata. U lipnju 2021. Sportski arbitražni sud potvrdio je doživotnu zabranu Ajanu i njegovom bivšem zamjeniku Nicuu Vladu. “Pretpostavljam da je u prošlosti kultura sporta bila takva da su sportaši možda smatrali da je jedina šansa za pobjedu doping”, rekao je Cohen. “Naša je misija bila vrlo jasna. Radilo se o promijeni kako bi se svim sportašima ponudila mogućnost sudjelovanja na natjecanjima uz prisutan osjećaj da mogu biti “čisti” jer su jednako takvi i njihovi konkurenti. Znači – i čist sportaš ima priliku pobijediti.”
Dizanje utega “željelo je ostati na olimpijskom programu”, rekao je Cohen. “Poduzeli smo niz oštrih mjera kako bismo mogli sagledati otkuda su došla kršenja antidopinških pravila, koja je tvar korištena, koji su bili službenici, koja su bila izaslanstva, tko su bili treneri i pomoćno osoblje koje je gravitiralo oko sportaša,” rekao je Cohen. “ITA je bila prvo međunarodno nevladino tijelo koje je kročilo u Sjevernu Koreju nakon Covida”, rekao je Cohen, ističući da su Svjetska antidopinška agencija (WADA) i sportski savezi inzistirali na tome da ITA “apsolutno mora doći tamo i testirati ove sportaši ako sudjeluju na međunarodnim natjecanjima.” Naglasio je važnost prisutnosti ITA-e na Olimpijskim igrama u Parizu, rekavši: “Imamo operaciju od 1.000 ljudi koji nadziru sve događaje, sve discipline.” (V.B)
Foto: GETTY IMAGES