Pariške Olimpijske igre odvijaju se pod geslom “Igre širom otvorene” koje podrazumijeva i uključivost transrodnih sportaša.
Međunarodni olimpijski odbor dopustio je nastup dvjema boksačicama koje nisu prošle test spolnosti na posljednjem Svjetskom boksačkom prvenstvu u New Delhiju. MOO je svima sugerirao okvire po kojima bi trebali postupati, a kriterije je ipak prepustio svjetskim savezima.
No jednu takvu, proturječnu, ipak su donijeli, a to je da Alžirka Imane Khelif (57 kg) i predstavnica Tajvana Lin Yu Ting (66 kg) mogu nastupati na Igrama u ženskoj konkurenciji. Po Svjetskom boksačkom savezu obje imaju muške kromosome, ali i razinu testosterona iznad biološki uobičajenog za žene.
Alžirska boksačica Iman Helif plasirala se u četvrtfinale Olimpijskih igara u Parizu nakon što je njena protivnica Talijanka Angela Carini prekinula meč u 46. sekundi, da bi„zaštitila vlastiti život”.
Alžir i Tajvan u boksačkoj konkurenciji na Olimpijskim igrama u Parizu predstavljaju osobe koje su biološki muškog spola. Njihov DNK test potvrdio je prisutnost XY kromosoma koji je tipičan za muškarce. Imane Khelif nastupit će u kategoriji do 66 kilograma, a Lin Yu-Ting u kategoriji do 57 kilograma.
Olimpijske igre u Parizu već su na otvaranju poslužile za negodovanje i brojne kritike javnosti, no sada je svijet sporta šokiran odlukom Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) koji dopušta nastup na Igrama Alžirke Iman Khalif i Tajvanke Lin Yu-Ting.
Dvije boksačice predstavljaju se kao predstavnice ženskog roda, no prošle su godine dobile zabranu nastupa na Svjetskom prvenstvu jer su testiranja pokazala da su biološki muškog spola. Umar Kremlev, predsjednik IBA-e, rekao je da su testovi pokazali da su Khelif i Yu-Ting vlasnici XY kromosoma. Međunarodna boksačka asocijacija (IBA) ih je suspendirala, ali je odluka o Olimpijskim igrama pala na MOO, gdje je odlučeno da spomenute sportašice ispunjavaju sve kriterije za borbu u ženskoj konkurenciji.
Meksička boksačica Brianda Tamara imala je ‘čast’ suočiti se s Alžirkom u ringu. Odluku IBA, koja joj je zabranila natjecanje u ženskoj konkurenciji, komentirala je: “Konačno su shvatili”. Dodala je: “Tijekom borbe sam bila potpuno izvan sebe. Udarci su bili nevjerojatno jaki i mislim da u 13 godina boksanja nisam osjetila tako nešto, čak ni u sparingu s muškarcima. Srećom, izašla sam iz ringa bez težih ozljeda.”
Kad su novinari zatražili očitovanje, glasnogovornik MOO-a Mark Adams odgovorio je pojednostavljeno: –“Sve sportašice koje se natječu ispunjavaju kriterije prihvatljivosti. U putovnicama su žene”.
“Problematika je kompleksna i takve sportašice mogu imati prednost u jednoj disciplini, a u drugoj možda i ne. Sportski savezi trebaju odrediti pravila koja će biti korektna za sve. Teško je tu pronaći ravnotežu i to je tema za eksperte. Oni najbolje znaju gdje je prednost i je li ona tolika da nije prihvatljiva” – dodao je Adams.
Ne mislimo i ne ukazajumo na to da se ovdje radi o prevari – problem su nejasni kriteriji! Apsolutno svi imaju pravo dostojanstveno se izjašnjavati da jesu što god žele biti, ali „očni test“ i zdrava logika gledajući meč protiv Talijanke jasno govori da Alžirka ima očitu prednost u konstituciji i jačini udaraca, a što je u boksu važno – i razliku u duljini ruku). (V.B)