Mnogi sportaši i rekreativci u svrhu poboljšanja fizičke kondicije i modeliranja vlastitog tijela unose u organizam tvari iz različitih proizvoda (suplemenata). Takvi proizvodi se prodaju u običnim i specijaliziranim trgovinama te na internetu najčešće u obliku praha, tableta ili kapsula. Jedna od tvari vrlo popularna kod sportaša je kreatin monohidrat. Kreatin je dušićni spoj koji prirodno nastaje u jetri kombinacijom 3 aminokiseline: glicina, arginina i metionina. Kod ljudi je velika većina (cca 95 %) uskladištena u obliku fosfokreatina (kreatin fosfat ili CP) u mišićima, a manje količine se nalaze u mozgu, jetri, bubrezima i testisima.
Tijelo također stvara vlastiti kreatin koji pomaže mišićima u stvaranu energije. Unošenjem kreatina u obliku dodatka koji se koristi u sportu dolazi do povećanja razine fosfokreatina u mišićima. Fosfokreatin pomaže u stvaranju adenozin trifosfata (ATP). Tijekom vježbanja se ATP troši (tj. razlaže se radi otpuštanja energije). Brzina re-sinteze ATP je limitirajući faktor za sportsku izvedbu.
Kreatin može pomoći sportašima da dobiju male, kratkoročne nalete energije. Koristi se za aktivnosti koje uključuju brze pokreta, poput dizanja utega ili sprinta dok ne postoje dokazi da pomaže u aerobnim sportovima.
Nuspojave kreatina mogu uključivati debljanje i grčeve u trbuhu ili mišićima. Neki sportaši pokušavaju dobiti na težini i s vremenom u tome i uspiju. Međutim, to može biti zbog dodatne vode koju tijelo zadržava zbog kreatina. Voda se uvlači u mišićno tkivo, dalje od ostalih dijelova tijela, što dovodi do opasnosti od dehidracije. (V.B)
Foto: privatna arhiva