Problemi sa spavanjem? Možda ste razmišljali o “pomagalima” za spavanje kao što je melatonin, ali za sportaše koji podliježu antidopinškim pravilima važno je ispitati dopušteni ili zabranjeni status tih proizvoda prije upotrebe.
Evo što sportaši trebaju znati o uobičajenom melatoninu za spavanje. Je li melatonin zabranjen u sportu? Nije zabranjen – sportaši smiju koristiti melatonin tako da za njega terapijsko izuzeće (TUE) nije potrebno. Samo (op.a.) uvijek morate imati na umu da je, primjerice, u SAD-u melatonin dostupan samo kao dodatak prehrani i da svi dodaci prehrani mogu nositi određeni rizik za sportaša. Na primjer, čak i ako koristite ono što je označeno kao melatoninski dodatak, ne možete sa sigurnošću znati što se nalazi u bočici. Jedna studija uspoređivala je količine melatonina navedene na etiketama trideset i jednog (31) proizvoda sa stvarnom utvrđenom količinom u istim proizvodima i otkrila da su stvarne utvrđene količine melatonina u proizvodima bile od 83% manje do 400% veće od količine navedene na etiketi proizvoda.
Ista studija je također otkrila ogromnu varijabilnost u količini melatonina u različitim serijama proizvoda. I dok USADA nije upoznata s bilo kakvim specifičnim izvješćima o kontaminaciji melatoninskih dodataka prehrani tvarima zabranjenim u sportu, uvijek postoji rizik od kontaminacije.
Što je melatonin? Melatonin je hormon koji je dobro poznat po svom učinku na san. Kod ljudi, tijelo sintetizira melatonin iz aminokiseline triptofana, koja se pretvara u serotonin (neurotransmiter), a zatim u melatonin. Temeljem navedenog, može se zaključiti da se stvaranje melatonina može regulirati i prehranom – više hrane bogate aminokiselinom triptofanom dovodi i do većeg stvaranja melatonina u tijelu. Mrežnica naših očiju sadrži neurone koji u mozak šalju informacije o količini ambijentalnog svjetla u okolišu. Pinealna žlijezda u mozgu tada oslobađa više ili manje melatonina ovisno o ovom svjetlosnom signalu, u biti obavještavajući ostatak tijela o dobu dana. Više melatonina se oslobađa u tami, a manje na svjetlu. Iako je melatonin poznat po svojoj ulozi pri usnivanju, njegova primarna funkcija u svim organizmima (uključujući biljke i životinje) je antioksidativna – uklanjanje slobodnih radikala.
Za što se koristi melatonin? Melatonin najčešće koriste ljudi koji su u stresu, pate od nesanice ili sindroma smjenskog rada i trebaju pomoć pri usnivanju. Neke studije ukazuju na to da pojedinci brže zaspu kada uzmu melatonin prije spavanja. U SAD-u se melatonin prodaje kao dodatak prehrani, no ne postoje lijekovi odobreni od strane Uprave za hranu i lijekove (FDA) koji sadrže melatonin.
Je li melatonin siguran? Prema klinici Mayo, melatonin je općenito siguran za kratkotrajnu upotrebu, ali ponekad može uzrokovati glavobolju, vrtoglavicu, mučninu i pospanost. Melatonin može stupiti u interakciju s drugim lijekovima, stoga je preporučljivo razgovarati s liječnikom prije uzimanja suplementa melatonina. Kako postoji malo istraživanja o dugotrajnoj primjeni melatonina, svakodnevna uporaba se ne preporučuje. Ako poremećaj spavanja potraje, preporučljivo je konzultirati se sa stručnjakom o problemu spavanja. (V.B)