Ruski olimpijski odbor ponovno kliže na tankom ledu nakon dopinškog skandala na Zimskim olimpijskim igrama 2022. u Pekingu. Povijest Rusije na Olimpijskim igrama je problematična. Sudjelujući prvo kao Rusko Carstvo, kasnije su se natjecali kao Sovjetski Savez, Ujedinjeni tim, Rusija i na kraju, nakon državnog dopinškog skandala 2017. otkrivenog u dokumentarcu Icarus, kao olimpijski sportaši iz Rusije na Zimskim olimpijskim igrama 2018. i kao Ruski olimpijski odbor (ROC) na posljednjim Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu.
Vjerojatno najveća kontroverza Zimskih olimpijskih igara 2022. bila je istraga o dopingu pokrenuta protiv 15-godišnje Kamile Valieve, čiji je uzorak A, s testiranja obavljenog 25. prosinca 2021. bio pozitivan na zabranjenu tvar trimetazidin. Trenutno je među petero sportaša koji su bili pozitivni na zabranjene tvari na ovogodišnjim Igrama. Tako se našla u društvu iranskog alpskog skijaša Hosseina Saveha Shemshakija, ukrajinske natjecateljice u bobu Lidie Hunko i skijašice Valentyne Kaminske i nedavno otkrivene antidopinške prekršiteljice, španjolske umjetničke klizačice Laure Barquero.
ROC je branio svoju klizačicu, tvrdeći da su ti lijekovi – koji se također koriste za liječenje srčanih bolesti – ušli u njezin sustav u trenutku kada je podijelila čašu sa svojim djedom koji je uzimao takve lijekove. Mnogima je ova obrana bila smiješna.
Mnogi su kritizirali medije zbog oštrog postupanja prema 15-godišnjakinji. Kritike su upučene i njezinom sportskom stožeru koji su odgovorni za ovu situaciju. Jedan pak korisnik Twittera oštro je napisao: “Ova cura nije “petnaestogodišnja draga”, ova cura je varalica! Tvrdi da ni na koji način nije bila svjesna onoga što je „konzumirala“, a obrana uz spominjanje “djeda” je apsurdna, i to je čini lažljivicom i prevaranticom!”
Skandal je natjerao mnoge da preispitaju poziciju Rusije na Olimpijskim igrama nakon njihovih prethodnih dopinških skandala. Jedan korisnik Twittera bijesno je upitao: “Možemo li govoriti o tome koliko je odvratno da Rusija dopingira 15-godišnju djevojku kako bi od nje postala vrhunski izdržljiva sportašica“.
Ako istraga zaključi da je prekršila antidopinška pravila, bit će diskvalificirana i u skladu s tim sankcionirana. No, ovdje je najveće pitanje etičnosti cijele situacije i tko je za to kriv. Svu odgovornost stavljati na 15-godišnju djevojku koja je već pod velikim stresom, ni manje ni više od strane ruske Vlade, ne čini se ispravnim. Dapače, istraga bi se trebala obratiti nadležnim tijelima i trenerima Valieve, te dublje proučiti ljude koji su kontinuirano ugrožavali egzistenciju ruskih sportaša kroz dopinške programe. Ruse se izgleda ne može ničim zaustaviti.
Istraga je i dalje u tijeku, a Međunarodni olimpijski odbor (MOO) navodi da kršenje antidopinških pravila još nije utvrđeno i da se Valieva može sankcionirati tek nakon valjanog postupka i završetka istrage.
ROC je u konačnici zauzeo deveto mjesto nakon završetka Olimpijskih igara 20. veljače, osvojivši ukupno 32 medalje, šest zlatnih, 12 srebrnih i 14 brončanih. (V.B)