Khaledu Koranyju, uspješnom treneru reprezentacija Egipta, Saudijske Arabije i Tunisa u dizanju utega, izrečena je doživotna zabrana sudjelovanja u bilo kojem svojstvu u ovom sportu. Odgovoran je za dopinški skandal 2016. godine kada je sedam mladih egipatskih dizača utega, u trening kampu, bilo pozitivno na anabolički steroid metandienon. Kašnjenje u rješavanju dopinškog skandala istražni organi nikada nisu objasnili. Korany je izjavio za insidethegames da će se žaliti na odluku, ali da u ovoj fazi ne želi davati nikakve izjave.
Doživotnu zabranu još uvijek nije objavila Međunarodna agencija za testiranje (ITA), koja je od rujna 2019. službeno provela sve antidopinške postupke za Međunarodnu dizačku federaciju (IWF). Sankciju ju objavio IWF na svojoj web stranici. Ovo je treća doživotna zabrana izrečena u posljednjih 10 mjeseci, dvije za trenere i jedna za liječnika. Liu Ning, bivši izbornik tajlandske ženske reprezentacije, suspendiran je doživotno u ožujku prošle godine kada je otkriveno da je putem gela sportašima davao steroide. Devet članova reprezentacije Tajlanda na IWF Svjetskom prvenstvu 2018., uključujući tri osvajača zlatne medalje, bili su pozitivni, kao i tajlandski pobjednik na Olimpijskim igrama mladih 2018. U rujnu je Dorinu Balmusu, liječniku iz Moldavije, koji je bio uključen u zamjenu uzoraka, doživotno zabranjeno sudjelovanje u bilo kakvim sportskim aktivnostima zbog “ometanja i sudioništva”. Njegovi postupci bili su razotkriveni u njemačkom TV dokumentarcu o korupciji u dizanju utega, koji je emitiran u siječnju 2020. godine.
Međunarodna dizačka federacija objavila je detalje sankcije protiv Khaleda Koranyja na svojoj web stranici ©IWF. Sada je Korany i doživotno suspendiran. Ovog tjedna očekuje se i službeno priopćenje Međunarodne agencije za testiranje (ITA). Zbog dopinškog skandala je i Egiptu i Tajlandu prošle godine bilo zabranjeno natjecanje na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. (21.). Korany je bio vrlo uspješan trener Egipta, zaslužan je za osvajanje olimpijskih medalja 2012. i 2016., te ima niz drugih zapaženih postignuća sportaša kojima je bio trener.
Korany je doveo Saudijsku Arabiju do neviđenog uspjeha, uključujući njihove prve medalje na IWF Svjetskom prvenstvu za seniore. Među sportašima koji su bili pozitivni u trening kampu (izvan natjecanja), uoči priprema za Afričko prvenstvo za kadete i juniore u Kairu u prosincu 2016. godine, bile su dvije 14-godišnjakinje, dvije 16-godišnjakinje i 17-godišnjakinja. Tih petoro sportaša se prema antidopinškim pravilima smatra maloljetnicima, a slučajevi koji uključuju sportaše te dobi (mlađi od 18 godina) mogu dovesti do ekstremnih kazni. Dob sportaša bio je jedan od razloga zašto je suočavanje sa skandalom iz 2016. trajalo toliko dugo, iako IWF nikada nije dao daljnje objašnjenje. (V.B)