|
|
Borba protiv dopinga u športu već godinama je strateški cilj na globalnoj i nacionalnoj razini. U stvaranje politike i strategije borbe protiv dopinga u športu uključene su države, Međunarodni olimpijski odbor, međunarodne športske federacije, nacionalni športski savezi i različita vladina i nevladina tijela.
Zajednička akcija rezultirala je 1999. godine osnivanjem Svjetske antidoping agencije (WADA), te 2003. godine donošenjem Svjetskog kodeksa protiv dopinga. Na svjetskoj konferenciji 2003., u Kopenhagenu prihvaćen je Svjetski kodeks protiv dopinga kao osnova u borbi protiv dopinga u športu širom svijeta. Države koje su usvojile i potpisale Kopenhagensku deklaraciju protiv dopinga u športu (među njima i naša) priznaju i podupiru ulogu Svjetske antidoping agencije (WADA-e) i njezin Kodeks, te su se obvezale na međunarodnu i međuvladinu suradnju u usklađivanju antidoping politike i prakse u športu.
Zadnjih desetak godina Republika Hrvatska aktivno sudjeluje u kreiranju antidopinške politike u Vijeću Europe putem radnih tijela kao što su CAHAMA - (Adhoc Committe European Coordination Forum for the World Anti-Doping Agency) privremeni odbor stručnjaka za razvoj športa te u Monitoring grupama Vijeća Europe.
Međunarodna konvencija protiv dopinga u športu usvojena je 2005. godine u sjedištu UNESCO-a u Parizu, a stupila je na snagu dana 1. veljače 2007., nakon što ju je ratificiralo 30 zemalja, sukladno članku 37. Konvencije. Hrvatski sabor je, na sjednici održanoj 6. srpnja 2007. godine, donio Zakon o potvrđivanju Međunarodne konvencije protiv dopinga u športu |
|
“Kao što na Olimpijskim igrama nije najvažnije pobijediti nego učestvovati, tako ni u životu nije najvažnije uspjeti nego truditi se. Bit nije u tome da si nešto osvojio, nego da li si dao sve od sebe”
– olimpijski moto |
|